YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açtı ağzını yumdu gözünü
CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, Büyükşehir Belediyesi Kanunu Tasarısı'na yönelik sert eleştirilerde bulundu.
Açtı ağzını yumdu gözünü
09 Kasım 2012 / 16:50 Güncelleme: 09 Kasım 2012 / 16:55

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, ''Ne yaparlarsa yapsınlar. Bir gece yarısı operasyonuyla kimi nereye bağlayacaklarsa bağlasınlar, CHP 2014'te Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Ankara'da da bu tokadı atacaktır ve gereğini yapacaktır'' iddiasında bulundu.

Tekin, CHP Yenimahalle İlçe Başkanlığı'ndaki basın açıklamasında, TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı'yla Ankara'nın Yenimahalle ilçesindeki bazı mahallelerinin Çankaya ve Etimesgut ilçelerine bağlanmasını değerlendirdi.

Tekin, ''Bir gece yarısı operasyonu ile bir eşkıyalık sistemiyle kentlerin parçalandığını, bölünüp başka yerlere bağlandığı'' görüşünü ileri sürdü.

Referandum döneminde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, ''Referanduma alışın'' dediğini ifade eden Tekin, ''Şimdi ben bu planları yapanlara şu çağrıyı yapmak istiyorum, bana gelişmiş herhangi bir ülkede rey kaygılarıyla kentlerin bütünlüğünün bozulup, ilçelerin, mahallelerin bir birine yapıştırıldığı bir ülke gösterebilirler mi  Dünyada bu kent anlayışını bilimsel olarak bilim insanları yapar'' dedi.

Yapılan değişiklik öncesinde kent planlayıcıları, üniversiteler gibi kurumlardan görüş alınmadığını savunan Tekin, şöyle konuştu:

''Ne yaparlarsa yapsınlar. Bir gece yarısı operasyonu ile kimi nereye bağlayacaklarsa bağlasınlar, CHP 2014'te Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Ankara'da da bu tokadı atacaktır ve gereğini yapacaktır. Bir belediye en önemli yatırımlarını yaptığı bölgeyi bir gece yarısı operasyonu ile kaybediyor. Bunu Almanya'da Merkel yapsa kıyamet kopar. Türkiye'nin 4'te 3'ü fay hatlarında. İktidarın meşgul olması gereken alan bu alan. Ne yazık ki bu alanlarla çok meşgul değil, rey kaygılarıyla, kentleri parçalamakla meşguller. Elbette CHP olarak biz hukuksal, siyasal bütün mücadelemizi vereceğiz. Bu yapılan Ankara halkına, Yenimahalle halkına hakarettir, bu projeye Yenimahalleliler gereken cevabı verecektir.''

Tekin, yasayla diğer ilçelerde de bölünme olup olmayacağının sorulması üzerine ise ''Her şey mümkündür. Önümüzdeki süreçte başka iller ve ilçelerde de olabilir. Hiç önemli değil. Parlamento'da ben bir rant haritası açıklamıştım, o haritaya hiç kimse cevap veremedi. Yetmedi Sayın Başbakan'a mektup olarak gönderdim. Bugün yine çağrı yapıyorum, yüreği yeten biri varsa bu haritaya cevap versin. Bu haritadan kurtulmadığımız sürece Türkiye'de belediyecilik yapmak mümkün değildir. Rant anlayışından vazgeçelim, hizmet anlayışı içerisinde yeni bir belediyecilik yasası yapalım o yasaya varlarsa biz hazırız'' yanıtını verdi. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler