YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Açılım''a destek her geçen gün artıyor
Demokratik Açılım'a sanatçılar da kayıtsız kalmadı
''Açılım''a destek her geçen gün artıyor
22 Ağustos 2009 / 23:44 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Demokratik açılım çalışmalarına, Sezen Aksu başta olmak üzere çok sayıda sanatçı, gazeteci ve emekli büyükelçilerden de destek var.Demokratik Açılım'a sanatçılar da kayıtsız kalmadı. Usta yazar Yaşar Kemal, desteğini bir yazılı açıklama ile duyurmuştu.


Destek mesajlarından biri de sayısız bestesiyle gönüllerde taht kuran Sezen Aksu'dan geldi. Sezen Aksu, Başbakanlığı arayarak Özel Kalem'e şu notu bıraktı:


"Ben, Sayın Başbakan'ın açılımını önemli ve cesurca bulduğum için sadece ve sadece 'Vatandaş Sezen' olarak aradım. Bu konuda en azından adım atılmasının bile güzel olduğunu düşündüm. Benim de tabii ki bu gelişmeler yaşanırken güzel ülkem ve tüm vicdanlar adına karşı çıkabileceğim veya tamamen destekleyebileceğim noktalar olacaktır. Tek isteğim bu ülkede kardeşçe, birlik beraberlik içinde yaşamak ve gepegenç çocukların artık ölmemesi."


Bu mesajdan sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, sanatçı desteğinden memnuniyetini dile getirdi.


Erdoğan, "Sezen Aksu'ya teşekkür ettim. Sürece her şeyiyle katılacağını söyledim. Bu duyarlılığı paylaşan çok sanatçımız var." diye konuştu.


Sezen Aksu'nun yanısıra birçok sanatçı da açılıma destek veriyor.


Emekli büyükelçilerden de Demokratik açılım'a destek var.


Emekli Büyükelçi Temel İskit, "Bu kadar tarihi birikimi olan bir sorunda bir sihirli değnekle çözüme ulaşılması beklenemez ve metodda çok iyi hükümetin çizdiği, ortaya bir paket koyup bunun tentik edilmesi yerine bütün toplum kesimlerinden görüş alınması son derece yararlı bir sürecin başlangıcı." şeklinde konuştu.


Bir diğer emekli büyükelçi Akın Özçer ise demokratik açılım programı projesinin desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, "Bir an önce yapılmamış reformların da yapılması gerekiyor, elbette Kürt sorununun çözümü de bu reformların içinde." dedi.


Bir destek mesajı da gazeteci Avni Özgürel'den geldi. Özgürel, "Cumhuriyet tarihimizin geldiği bu noktada gündemde olan projeyi en ciddi atılım veya niyet manasında en ciddi bir süreç olarak görüyorum." diye konuştu.
(TRT)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler