YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılım, Yeşilçam açılımına döndü
Baykal: Yol gözüktü, gideceksek bu Anayasa Mahkemesi'ni sağlama almamız lazım diyorlar
Açılım, Yeşilçam açılımına döndü
27 Mart 2010 / 22:04 Güncelleme: 27 Mart 2010 / 22:05

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, ''Ne oldu Kürt açılımı? Neredeyse geldi döndü Yeşilçam açılımına geldi.'' dedi. Baykal, Anayasa değişiklik paketi ile ilgili olarak da, " Anayasa Mahkemesi, AKP mahkemesine dönüşecek. Anayasa, yargıyı AKP yargısına dönüştürecek. Yol gözüktü, gideceksek bu Anayasa Mahkemesi'ni sağlama almamız lazım diyorlar." ifadelerini kullandı.
 

Siirt Kültür Merkezi'nde düzenlenen partisinin il kongresine katılmak üzere özel uçakla Siirt'e gelen Baykal, yaptığı konuşmada, hükümetin 'demokratik açılım' ve 'Anayasa' çalışmalarını eleştirdi.
 

Baykal, anlayışlarında etnik ayrımcılık ve dışlama olmadığını kaydederek, şunları söyledi; ''Ama kimliğe saygı var, demokrasi var, eşitlik var, özgürlük var, terör hiç yok. Terör yanlış. Ayrışma ikna ile olmuyor, silahla, terörle olur. Yapılması gereken şey, terörü kaldıralım, silahı kaldıralım. Masanın üstünde silah durmasın. Masanın üstünde silah durduğu anda barış olmuyor, kalkınma olmuyor. Terör kalktığı zaman bilin Türkiye'de asıl kardeşlik o zaman başlar. En güzel kardeşlik, en güzel demokrasi, en güzel hukukun üstünlüğü, terör ve silah ülke gündeminden kalktığı anda gerçekleşir. Biz bunu ön görüyoruz.''
 

Baykal, Irak'ta 1 milyon Müslüman evladının göz göre göre birbirine kırdırıldığını; bunun altında etnik ayrışmanın yattığını kaydetti.
 

Baykal, şöyle devam etti; ''Eğer insanları birbirine düşürmeye başlarsak 'sen osun sen busun' diye, neyse ne sana ne kardeşim ne kurcalıyorsun? Herkes anadilini konuşsun, anadilinde yayın yapsın, anadilini istediği gibi kullansın başımızla beraber ama ben devlet olarak sürekli 'Sen şusun sen şusun' diye ayrıştırırsam onları birbirine karşı husumete yönlendirirsem bundan ülke zarar görür. Şimdi Türkiye bu yöne gidiyor. Ne oldu Kürt açılımı? Neredeyse geldi döndü Yeşilçam açılımına geldi. Yeşilçam'a gelmeden önce bir Hollywood'a gittiler. Biliyorsunuz Kevin Costner diye bir artist var. Ondan güç alarak, bize bu iyi bir şey dedirtecekler. Bunların hiç birisi işlemez. Büyük paralar verildi."
 

Baykal, "Kürt ve Ermeni açılımları Türkiye'nin başına dert açtı, Türkiye'yi sıkıntıya soktu. Yanlış bir politika uyguladığı ortaya çıktı. Yapılacak iş açıktır. Hepimiz kardeşiz, bin yıldır buradayız. Daha binlerce yıl beraber yaşayacağız. Kimse bizi birbirimizden ayıramaz.'' dedi.
 

Baykal, Anayasa değişikliği tasarısını da eleştirerek, şu ifadeleri kullandı;
 

 "Şimdi bakın getirdikleri Anayasa değişikliğinin bir özelliğini söyleyeyim. Anayasa Mahkemesi bir ceza mahkemesi haline dönüşebiliyor. Şimdi getirdikleri, yeni Anayasa Mahkemesinin yapısı şu üye sayısını arttıralım. İyi peki yapalım. Bu 19 üyeyi nasıl seçelim. Şimdi getirilen değişiklik diyor ki bunun 16'sını Cumhurbaşkanı tayin etsin. Hangi Cumhurbaşkanı? AKP'nin 3 temel kurucu çekirdeğinin mensubundan birisi. Cumhurbaşkanı 16 tane üye tayin edecek.
 

Peki, Cumhurbaşkanı'nın tayin edeceği görevlinin, memleketin AKP anlayışını bir araya bırakıp memleket için doğrusunu yapacağı güvenini aldınız mı? YÖK nasıl oluştu, rektörler nasıl oluştu görüyorsunuz. Şimdi Anayasa Mahkemesinin 19 üyesinden 16'sı AKP yandaşlarından oluşacak, YÖK, RTÜK gibi olacak. Sonra onun karşısına yüce divan olarak çıkacaklar ve burada hukuk olacak.
 

Anayasa Mahkemesi, AKP mahkemesine dönüşecek. Anayasa, yargıyı AKP yargısına dönüştürecek. Yol gözüktü, gideceksek bu Anayasa Mahkemesi'ni sağlama almamız lazım diyorlar. HSYK tartışması da budur.'' CHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler