YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Açılım Meclis'te hararetli başladı
TBMM Genel Kurulunda, ''Demokratik Açılım'' konusunda genel görüşme önergesinin ön görüşmeleri başladı.
Açılım Meclis'te hararetli başladı
10 Kasım 2009 / 21:36 Güncelleme: 10 Kasım 2009 / 21:39

''Demokratik açılım'' konusunda verilen genel görüşme önergesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. Önerge üzerindeki görüşmelerin, 12 Kasım Perşembe günü yapılması öngörülüyor.

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, demokratik açılımla ilgili konuşmasında MHP ve CHP'ye yönelik sözleri tartışma çıkardı. Oturuma ara verildi. Meclis Başkanı Kılıç'tan özür dilemesini istedi. Kılıç kürsüye geldi.

AK Parti Grup Başkan Vekili Suat Kılıç, demokratik açılımla ilgili konuşmasında MHP ve CHP'ye yönelik sözleri tartışma çıkardı. Vekiller kürsüye yürüdü. Oturuma ara verildi. Başbakan, Meclis Başkanı'nı göreve çağırdı.

TBMM Genel Kurulu'nda demokratik açılımla ilgili genel görüşmeye ilişkin konuşmalar sürüyor. İçişleri Bakanı Atalay, CHP adına Onur Öymen ve MHP adına Oktay Vural'dan sonra DTP'li Kışanak kürsüye çıktı.

HÜKÜMET ADINA ATALAY KONUŞMA YAPTI

Meclis Genel Kurulu'nda devam eden demokratik açılımla ilgili genel görüşme öngörüşmelerinde hükümet adına İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuşma yaptı.

Bakan Atalay, demokratik açılım konusunda sivil toplum kuruluşları gazeteciler siyasi partiler ve ve sözü olan herkesle konuştuklarını anlattı.

Bakan Atalay, "Devletin bütünlüğünü, resmi dilin Türkçe olduğunu, bayrağımımızın ay yıldızlı bayrak olduğunu tartışmıyoruz. Demokratik açılım üniter yapımızı bozmayacaktır aksine daha da güçlendirecektir. Bunun adı birlik projesidir." dedi.

CHP grubunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Atam demokrasine sahip çıkıyoruz" dövizlerini açması üzerine Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin pankartların indirilmesini istedi. CHP indirmeyince Şahin oturuma ara verdi.

OTURUM TEKRAR BAŞLADI

Atalay, 10 dakika aradan sonra tekrar kürsüye çıktı. Bakan Atalay, terörle mücadelede bugüne kadar hiçbir fedakarlıktan çekinmediklerini talep edilen her şeyi yerine getirdiklerini, teröre çok sayıda şehit verildiğini, artık acıların bitmesini istediklerini ifade etti. 

Terörün devam etmesinden faydalanan bir lobinin olduğunu vurgulayan Atalay demokratik açılımın bu lobiyi rahatsız ettiğini, demokratik açılımla ülkenin bölüneceğini söyleyenlerin bu çatışma lobisinin değirmenine su taşımaktadır, dedi.

Aatalay, özgürlük güvenliğin sağlandığı ortamda mümkündür. Hedefimiz herkesin güvende ve özgür hissettiği bir ülkedir.  Demokratik açılım ülkenin ayağındaki prangalardan kurtulmasını sağlayacaktır. Küreselleşme tarihte olmadığı kadar ivme kazandığı bir dönemdir. Teröristler silah bırakıp geliyorsa bu çok önemli bir noktadır. Bundan kimse kendine fayda temin etmesin. Türkiye bir hukuk devletidir. hiç kimse kendisini hukukun üstünde görmesin. Bundan sonra yeni sorunlara sebebiyet verilmemesi için herkesin sağduyulu davranması gerekmektedir. Demokratik açılımın sloganı herkes için daha fazla özgürlüktür." dedi.

ONUR ÖYMEN SERT KONUŞTU

İçişleri Bakanı'ndan sonra kürsüye CHP Grup Başkan Vekillerinden Onur Öymen kürsüye çıktı. Türkiye'nin terörle mücadele değil terörle müzakere yaptığını, Kurtuluş savaşında kimse analar ağlamasın demedi. AK Parti iktidara gelmeden önce şehit sayısı iki iken bu hükümet döneminde 20'nin üstüne çıktı. Teröre karşı hiçbir ülke böyle mücadele etmedi. "Yurtta Sulh Cihanda sulh" sözünü Atatürk söylemiştir. Ancak bu söz teslimiyetçilik değildir. Atatürk'ün başka sözleri de vardır. Atatürk Şeyh Saitle mücadele ederken de Hatay'ı almak için de gerektiğinde savaşı göze almıştır. Atatürk Güneydoğu'da yaşayanların hepisinin kalbini kazandı. Bitlis Milletvekili o dönemde "Ben Kürt oğlu Kürdüm" diyen Yusuf Ziya Bey "Kürtler olarak hiçbir şey talep etmiyoruz." Biz Türklerle kardeşiz" demiştir.

Öymen, hükümetin demokratik açılımla ilgil 6 aydır hiçbir şey söylemediğini, İçişleri Bakanı'nın sözlerinden bir şey çıkmadığını ancak demokratik açılımla ilgili İngilizlerin BM'nin desteklediğiğin gördüklerini anlattı. Öymen yabancılar kendi hayırlarına olmayan hiçbir şey yoktur. Açılımla ilgili Ankara'da geçmişte görev yapmış bazı yabancı büyükelçilerin hazırladıkları raporlar çerçevesinde hükümet hareket etmektedir, dedi. 

CHP grubunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Atam demokrasine sahip çıkıyoruz" dövizlerini açması üzerine Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin pankartların indirilmesini istedi. CHP indirmeyince Şahin oturuma ara verdi.

CHP VE MHP'NİN ÖNERİSİ REDDEDİLDİ

MHP'nin sunduğu, "oturumun Perşembe gününe ertelenmesi" önerisinin reddedilmesinden sonra CHP'nin aynı yönde TBMM Genel Kurulu'na sunduğu öneri de yapılan oylama sonucu reddedildi

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler