YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder
Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder
24 Kasım 2012 17:56
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ''Darbede sanmayın o masum Menderes asıldı. Sanmayın Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu asıldı. Bu milletin iradesini astılar'' dedi.

Soylu, Gala Aktivite ve Yaşam Merkezi'nde düzenlenen, partisinin Balıkesir İl Danışma Meclisi Toplantısı'nda, son 10 yıldır Türkiye'de çok önemli değişimler yaşandığını söyledi.

Bu değişimlerin geçmişe bakıldığında daha net anlaşılacağını dile getiren Soylu, şöyle konuştu:

''Türkiye dönem dönem büyük kalkınmalar yaşadı, sıçramalar gerçekleştirdi. Bunların ilki, 1950-1960 döneminde Demokrat Parti döneminde oldu. 1950-60 döneminde hem ekonomik hem de demokratik sıçrama yaşandı. Ardından darbe oldu. Darbede sanmayın o masum Menderes asıldı. Sanmayın Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu asıldı. Bu milletin iradesini astılar. Millete, 'bir daha bu ülkeyi yönetmeye kalkarsanız, haddinizi aşarsanız idam sehpalarıyla karşı karşıya getiririz' dediler. Allah'a şükürler olsun ki, bu milletin evlatları, onların inadına, çatlasalar da patlasalar da taş olsalar da 10 yıldan beri bu milletin iradesiyle beraber ülkeyi idare ediyorlar.''

İkinci sıçramanın 1965-70 döneminde olduğunu hatırlatan Soylu, demokratik sıçrama yaşanamadığını, bunda 1961 Anayasası'nın etkili olduğunu kaydetti.

Bu dönemde sadece ekonomik sıçrama kaydedildiğini belirten Soylu, ''İlk kez 2002 ile 2012 yılı arasında, 10 yıl içinde Türkiye, hem büyük bir demokratik sıçrama hem de ekonomik sıçrama gerçekleştirdi. Hayallerimizi zorlayan demokratik sıçrama. 10 bin 600 dolara gelen kişi başına gelir seviyesi. Nerelerden nereye '' diye konuştu.

Soylu, 10 yıllık süreçte bir taraftan ekonomiyi düzelten öte yandan tarihine uzanan, eğitim bütçesini 6,5 kat artıran, diğer taraftan kredisiyle esnafa ulaşan, tarımıyla uğraşan insanına kucak açan bir Türkiye'nin oluştuğunu ifade ederek, Türkiye'nin bu sıçramayı burada kesmemesi gerektiğini vurguladı.

Bazılarının 1960'da ve 1987-88'de ikinci kez sıçramaya izin vermediğini anlatan Soylu, ''Ama bu kez millet dişli ve inat çıktı. Millet, 'hadi bakalım birinci 10 yılı iyi geçirdiniz. Altyapıyı hazırladınız. Aslında zihni duvarları açtınız' dedi. Eskiden, 'Türk'ün Türk'ten başka dostu yoktur' derlerdi. Bugün, onlarca ülkeye pasaportsuz girdiğimiz bir dönemi yaşıyoruz. Bugün katılanlara söylüyorum; hayatınızın en onurlu işini yapıyorsunuz, Menderesin'in ruhuna Fatihalar gönderiyorsunuz'' dedi.

Soylu, Avrupa'nın küçüldüğünü, ekonomik sıkıntı içinde olduğunu belirterek, ABD'nin ekonomik krizin içinden çıkamadığını, ancak Türkiye'nin, ekonomisini geliştiren, siyasal hayatını demokratikleştiren, Güney Amerika'dan Çin'e, Balkanlar'a kadar dünyanın her yerinde kucaklaşma anlayışını ortaya koymaya çalıştığını söyledi.

Siyasetin ''iyilik yapma, iyi insan olma sanatı'' olduğunu ifade eden Soylu, siyasetin, kendine, kendi makam ve mevkisine çalışmak olmadığını bildirdi.


-''Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder ya...''-


Türkiye'nin 21. yüzyıla iki büyük projeyle başladığını belirten Soylu, şöyle devam etti:

''Birisi ki, en önemlisi içerde yenileşme. Milli Güvenlik Kurulu'nda, Yüksek Askeri Şura'da artık sivil bir akıl yönetiyor Türkiye'yi. Bilişim dünyasından 1 milyon bilgisayar çocuklarımızla birlikte olacak. 1,4 milyar lira çok anlamlı şekilde Fatih Projesi'ne ayrıldı. Zihniyet dönüşümü içindeyiz. Anayasa'nın değişmesiyle insana dokunan yönetim anlayışla, bütün kurumlarımız değişiyor. Yenileşme eğitimde devam edecek. İnsanı kendi merkezine alan, her şeyi insan için yapan, etki alanını genişleten bir Türkiye. Onun için sıfır sorun politikası. Onun için Orta Asya'da, Güney Amerika'da varız. ABD'den Çin'e kadar etki alanımızı genişleteceğiz.''

Soylu, bir gazetede yayınlanan ankete de değinerek, ''Aç tavuk kendini darı ambarında zanneder ya, CHP'yi yüzde 29'lara MHP'yi yüzde 19'lara 20'lere çıkarmış da çıkarmış. Bu ülkede yaklaşık 10 yıldan beri, neredeyse iki üç yılda bir bu millet, kendi anketini yapıyor. Yüzde 34'lerden yüzde 50'lere çıkardı. Her seçimde arttı. Halen ufak tefek ayak oyunlarıyla milletin kafasını karıştırmaya çalışanlara, iki yılda bir ders veriyor, anketin esasını, babasını, sandıkta gösteriyor bunlar akıllanmadı'' dedi.

Konuşmaların ardından, AK Parti'ye katılan yaklaşık bin 500 kişiden 300'üne rozet takıldı. Balıkesir'deki iki DP ve bir CHP'li belde belediye başkanı AK Parti'li oldu. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler