YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB'nin olumsuz tavrı Türkiye'de güven kaybına yol
AB'nin olumsuz tavrı Türkiye'de güven kaybına yol
AB'nin olumsuz tavrı Türkiye'de güven kaybına yol
12 Nisan 2008 / 07:09 Güncelleme: 12 Nisan 2008 / 00:00


Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki reformların 2007 yılında yaşanan olumsuzluklarına rağmen tüm hızıyla sürdüğünü belirten Başbakan Erdoğan, 2013 yılına kadar üyelik muktesebatının tamamlamayı hedeflediklerini belirtti. Erdoğan, AB'nin olumsuz tavrının Türkiye'de güven kaybına yol açtığını da kaydetti.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye yük olmaya değil, AB'den yük almaya geldiğini söyledi. Erdoğan, İstanbul'da düzenlenen Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi (KİK) 24'üncü toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye-AB ilişkilerinin kırılma yaşadığı dönemde bile KİK'in toplantılarına devam ettiğini, çözüm üretme yolunda çalışmalar yaptığını vurguladı.


Erdoğan, “Türkiye'nin AB'ye katılım konusunda en ufak bir tereddütü, çekincesi, soru işareti bulunmuyor. Sürecin ivme kaybettiği reformların hız kestiği yönündeki eleştirilere asla katılmıyorum. Türkiye bütün engellemelere, motivasyon kırıcı tüm girişimlere rağmen aynı kararlılıkla, aynı heyecanla yoluna devam ediyor” dedi.


BU BİR GÜVEN KAYBIDIR


Erdoğan, AB kaynaklı bazı olumsuzlukların Türk halkınında AB'ye yönelik kanaatlerini etkilemeye başladığını ifade ederek, “halkın 17 Aralık 2004'teki bakışı ile şu andaki bakışının çok çok farklı olduğunu” söyledi. O gün halkın yüzde 75'inin AB'ye girmeyi arzu ederken, bugün bu oranıny üzde 59'a düştüğünü kaydeden Erdoğan, “O gün 'Sizi AB'ye alırlar mı?' sorusunun cevabı yüzde 55-60 arasında değişirken bugün yüzde 40'a düştü. Bu bir güven kaybıdır. Bu güven kaybının nedeni de AB'li dostlarımızın yaptıkları bu açıklamalardır. Ya inanırsınız, ya inanmazsınız... Ama biz AB'ye birşeyler katacağımıza inanıyoruz. Biz AB'ye yük olmaya değil, AB'den yük almaya geliyoruz. Şüphesiz AB'nin de bize katacağı birçok şeyler var” ifadesini kullandı.


CHP'Yİ ŞİKAYET ETTİ


AB uyumu kapsamında 301. maddenin aylardır hatta yıllardır hükümet olarak gündemlerinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Şu anda önerge verildi. Ama maalesef meclis başkanlığına vekalet eden Başkanvekili (Güldal Mumcu) bunu komisyona havale etmedi. Meclis Başkanımız döndükten sonra bunu komisyona havale edecek” dedi.


Herkes laf biz iş üretiyoruz


Başbakan Erdoğan, Bağcılar Olimpik Spor Salonunda 41 tesisin toplu açılış törenine katıldı. "Türkiye seninle gurur duyuyor" sloganları eşliğinde kürsüye gelen Erdoğan, bugün Bağcılar'a 41 yeni eser kazandırdıklarını ifade ederek, bunların Bağcılar ve İstanbul halkına hayırlı olmasını diledi. Bağcılar'a yapılan yatırımlar hakkında bilgi veren Erdoğan, bu eserlerin daha güzel ve modern Bağcılar için yapıldığını anlattı. Başbakan Erdoğan, "Vaktiyle Türkiye'nin krizlere sürüklenmesine seyirci kalanlar, hatta bu krizlerin müsebbibi olanlar, bugün Türkiye'nin gerçekleştirdiği büyük atılımı içlerine sindirmekte zorlanıyorlar" dedi. "Herkes laf üretir, biz iş üretiriz. Farkımız bu..." diyen Erdoğan, tüm şehirleri daha aydınlık bir geleceğe taşıma gayreti içinde olduklarını, bunun için de durmadan yola devam ettiklerini söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler