YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Abdullah Öcalan serbest kalmalı"
"Abdullah Öcalan serbest kalmalı"
20 Ağustos 2013 17:20
BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel , "Nihai bir çözüm olacaksa başta Abdullah Öcalan olmak üzere bütün siyasi tutsakların serbest kalması gerekiyor.” dedi.

Batman Kapalı Cezaevi önünde yapılan basın açıklamasına çok sayıda vatandaşın yanı sıra Barış ve Demokrasi Partisi( BDP) İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP Batman Milletvekili Ayla Akat da katıldı.

 "Nihai bir çözüm olacaksa başta Abdullah Öcalan olmak üzere bütün siyasi tutsakların serbest kalması gerekir”

BDP’li Sebahat Tuncel, Kürt sorunda nihaiyi bir çözümün, Abdullah Öcalan başta olmak üzere bütün siyasi tutukluların özgürlüğüne kavuşması ile olabileceğini, Öcalan'ın özgür olmadığı bir ortamda Kürt halkının da özgür olmayacağını belirtti. Tuncel, hasta tutuklular meselesinin insani bir sorun olduğunu dile getirdi. Tuncel, "İkinci aşama dediğimiz devletin görev ve sorumluluklarının daha çok yükümlülükleri olan barış sürecinin Kürt halk önderi Abdullah Öcalan'ın Amed Nevruz'unda başlattığı aslında bütün dünya kamuoyuna duyurduğu barış sürecinin başarılı olmasının koşulu güven arttırıcı adımların gelişmesine bağlıdır" dedi.

Çözüm sürecinde devletin yapması gereken durumun bütün Kürt halkına güven vermek olduğunu dile getiren Tuncel, şöyle devam etti:

"Devlet henüz Kürt halkına bu güven verilmiş değil. Bir paketten bahsediliyor bu paketin ne olduğu belli değil. Bu güne ortaya çıkan paketler ne yazık ki Türkiye demokrasisine ne katkısı oldu ne de sorunları çözdü. “

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler