YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'ün tavrı merakla bekleniyor
Abdullah Gül'ün tavrı merakla bekleniyor
Abdullah Gül'ün tavrı merakla bekleniyor
13 Şubat 2008 / 13:57 Güncelleme: 13 Şubat 2008 / 00:00

Başörtüsünün yükseköğretimde serbest bırakılmasını sağlayan anayasa değişikliğine ilişkin kanun, bugün Çankaya Köşkü'ne  gönderildi. 


 


Meclis Genel Kurulu'nda, 9 Şubat'ta yapılan ikinci turda 103 ret oyuna karşılık 411 oyla kabul edilen kanun, Köşk'e dün sunulacaktı. Ancak; Meclis Başkanı Köksal Toptan; yoğun programı nedeniyle kanunu incelemeyi tamamlayamadığı için bu süre uzadı. Toptan tarafından imzalanarak bugün Köşk'e gönderilen kanun, anayasanın 10 ve 42'nci maddelerinde değişiklik yapıyor.


 


Anayasa'ya göre cumhurbaşkanının, teklifi Meclis'e iade etme, onaylama ya da referanduma sunma yetkisi var. Dün Köşk'te Barolar Birliği heyetini kabul eden Gül; henüz kararını netleştirmediğini söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, geçen hafta kanunu referanduma götürmeyeceğinin sinyalini vermişti. Cumhurbaşkanının kanunu onaylaması durumunda, değişiklik Resmi Gazete'de yayımlanacak ve yürürlüğe girecek. CHP ise bu sürecin sonunda anayasa'nın değiştirilemez 2'nci maddesinin dolaylı olarak değiştirilmek istendiği gerekçesiyle; anayasa mahkemesi'ne başvuracak...

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler