YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gü'lü reddeden lider
MHP lideri Bahçeli, Gül'ün demokratik açılımla ilgili görüşme davetini kabul etmedi
Abdullah Gü'lü reddeden lider
23 Ağustos 2009 / 08:14 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den gelen 'demokratik açılım'a devam kararının alındığı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının içeriğine ilişkin bilgilendirme davetini reddetti.


MHP lideri Bahçeli'nin devletin zirvesi ve hükümeti hedef alan açıklamaları sürerken, MGK toplantısı sonrasında yaşanan önemli bir ayrıntı da ortaya çıktı. Cuma günü öğle saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nden MHP lideri Bahçeli'nin makamı arandı. Cumhurbaşkanı Gül'ün, MHP Genel Başkanı'na "Gelin, sizi MGK toplantısı hakkında bilgilendirelim" yönündeki daveti iletildi. Ancak MHP, devletin zirvesinden gelen daveti kabul etmedi. Bunun üzerine de Cumhurbaşkanı Gül'ün talimatıyla, 'devletin kurumlarını korumak' için akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'nden kısa ancak sert bir cevap geldi: "Bilgi sahibi olunmadan bugün MGK'yı ve sayın üyelerini hedef alarak yapılmış olan bir açıklama yakışıksız bulunmuştur." dedi. Açıklamada, çalışmaların 'sınır' ve 'doğrultusu' hakkında üyelerin birtakım görüşleri de ifade ettiği bilgisine yer verildi.


Köşk'ün açıklamasına ve 'bilgi verelim' önerisine rağmen MHP'nin Çankaya'yı da hedef alan açıklamaları dün de sürdü. Cumhurbaşkanlığı'ndan bir yetkili, bir siyasî parti liderinin yaptığı her açıklamaya cevap vermelerinin mümkün olmadığını belirtti. Çankaya Köşkü'nden yapılan açıklamanın da, 'devletin kurumlarını korumak adına yapıldığını' söyledi ve Cumhurbaşkanı'nın 'MGK'nın başı olduğuna' dikkat çekti. (Zaman)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler