YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Abdullah Gül'den 23 Nisan mesajı
Abdullah Gül'den 23 Nisan mesajı
22 Nisan 2014 19:53
Cumhurbaşkanı Gül, "Şimdiye kadarki kazanımlarımızın üstüne daha büyüklerini inşa etmek için, toplumumuzun refahı, huzuru ve mutluluğu için, reform sürecinin kararlı ve güçlü bir şekilde devam etmesi önem taşımaktadır" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı mesajında, TBMM'nin açılışının 94'üncü yıl dönümünde, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ortak bir coşkuyla kutlandığını vurgulayarak, "Aynı zamanda şanlı tarihimizle, bizlere bu güzel ülkeyi armağan eden ecdadımızla bir kez daha övünüyoruz" ifadesini kullandı.

Büyük Atatürk'ün önderliğinde yürütülen istiklal mücadelesiyle egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, milletin birlik ve bütünlük içinde hür ve müstakil yaşamasını öngören bir yönetim şekline ulaşmanın amaçlandığına dikkati çeken Gül, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılmasının, bu süreçte geleceği şekillendiren tarihi bir adım, milli egemenlik ilkesinin vücut bulmasını sağlayan önemli bir dönüm noktası olduğunu aktardı.

Gül, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"TBMM, Atatürk'ün ileri görüşlülüğünün, milletimizin egemenliğine ve bağımsızlığına sahip çıkma kararlılığının ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Amasya Tamimi ile duyurulan 'Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır' kararı, başka bir ifadeyle milli egemenlik ve milli irade gibi esaslar, TBMM'nin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin temel dayanağı olmuştur.

Milli iradenin tecelligahı TBMM, milletimizi ortak ideallerde buluşturmuş, ülkenin içinden geçtiği olağanüstü dönemde, üstlendiği sorumluluğu mehabetine yakışır bir şekilde yerine getirmiştir. Atatürk'ün liderliğinde Kurtuluş Savaşı'nın kazanılmasını, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasını, büyük reformların millet iradesi doğrultusunda hayata geçirilmesini sağlayan TBMM, dünya parlamentoları arasında itibarlı bir konuma sahiptir. TBMM, bu yönüyle, kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun ocağıdır. Demokrasimizin mabedi, sorunların konuşulduğu ve çözüme kavuşturulduğu yegane çatıdır.

Cumhuriyetin ilanının ardından geçen zaman diliminde Türkiye, hakikaten memnuniyet verici başarıları yakalamış, modern dünyayla bütünleşme, halkını evrensel değerlerle buluşturma ve refaha kavuşturma yolunda ciddi mesafe katetmiştir. Şüphesiz bu süreçte TBMM'nin, Türkiye'yi muasır medeniyet seviyesinin üstüne taşıma hedefi doğrultusunda, geleceğimizi aydınlatan kararlarının önemli rolü bulunmaktadır."

"Temel öncelik yakalanan gelişme ivmesinin ileri taşınması"

Türkiye'nin bugün güçlü, istikrar içinde büyüyen ve gelişen bir ülke olduğuna işaret eden Gül, ülkede son yıllarda yapılan köklü reformlarla ekonomik, toplumsal ve siyasal dönüşümlerin başarıyla hayata geçirildiğine, elde edilen kazanımlarla gelecek vadettiğine vurgu yaptı.

Gül, şunları kaydetti:

"Önümüzdeki temel öncelik, ülke olarak geldiğimiz seviyenin ve yakaladığımız gelişme ivmesinin daha da ileriye taşınmasıdır. Şimdiye kadarki kazanımlarımızın üstüne daha büyüklerini inşa etmek için, toplumumuzun refahı, huzuru ve mutluluğu için, reform sürecinin kararlı ve güçlü bir şekilde devam etmesi önem taşımaktadır. Bu reformlar, Türkiye'yi her bakımdan daha da yükseltecek, gelişmiş ülkeler arasında hak ettiği seviyeye taşıyacaktır.

Bu vesileyle, Türkiye'nin ufkunun açık olduğuna ve tüm sorunlarını aşarak, çok daha iyi noktaya geleceğine olan inancımı ifade etmek istiyorum. Böyle bir Türkiye, yarınlarımızın teminatı sevgili çocuklarımıza bırakacağımız en değerli armağan olacaktır."

"Bu ülkede yapılan her şey sizler içindir"

TBMM'nin açıldığı günün çocuklara armağan edilmesinin Atatürk ve Türk milleti tarafından onlara verilen değerin ve duyulan güvenin en somut göstergesi olduğuna dikkati çeken Gül, mesajında çocuklara şöyle seslendi:

"Hepinizin bunun idraki içinde olduğunuzdan şüphe duymuyorum. Sizler, ülkemizin ve milletimizin en büyük zenginliği ve umut kaynağısınız. Türkiye, çocuklarına bayram armağan eden bir ülke olarak dünyada müstesna yer edinmiştir. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, coşkumuzu, sevincimizi dünya çocuklarıyla paylaştığımız dostluk, kardeşlik ve barış mesajlarını çocuklar aracılığıyla bir kez daha yinelediğimiz özel bir bayramdır. Türkiye olarak inanıyoruz ki hangi ülkede olursa olsun tüm çocukların savaş, açlık ve kargaşa ortamından uzak bir şekilde yaşamaları, barış içinde bir dünyanın da kapılarını açacaktır.

Sizlerin olumsuzluklardan etkilenmeden mutlu ve huzurlu bir hayat sürmeniz için, devlet ve millet olarak üstün bir gayret gösteriyoruz. Bu ülkede yapılan her şey sizler içindir. Sizler her şeyin en iyisine layıksınız."

"Türkiye'nin geleceği, sizin elinizde şekillenecektir"

En ileri standartlara ulaşmış, modern, demokratik, müreffeh bir ülke haline gelebilmek için çocukların eğitimine özel önem verildiğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, şunları ifade etti:

"Türkiye'nin refah ve mutluluğunun buna bağlı olduğunun bilinci içindeyiz. Bu nedenle çağın dinamikleri doğrultusunda kaliteli bir eğitim almanızı, demokrasiyi özümsemiş, insan haklarına ve başka fikirlere saygılı, değerlerine bağlı, araştıran, sorgulayan, öz güveni yüksek ve özgür düşünceli nesiller olarak yetişmenizi amaçlıyoruz.

Türkiye'nin geleceği, sizin elinizde şekillenecektir. Çalışırsanız, kendinizi en iyi şekilde yetiştirirseniz ideallerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sizlerin güçlü Türkiye'nin mimarları olacağınıza inancım tamdır. Çocuklarımızı çok sevdiğimizi ve onlara güvendiğimizi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü, İstiklal Savaşımızın tüm kahramanlarını, Birinci Meclis üyelerini saygı, minnet ve şükranla anıyorum."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler