YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Türkiye'ye güvence
ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu bakan yardımcısı Philip Gordon, Brookings Enstitüsü ile Sabancı Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği konferans öncesinde soruları yanıtladı.
ABD'den Türkiye'ye güvence
17 Mart 2010 / 23:27 Güncelleme: 17 Mart 2010 / 23:28

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu bakan yardımcısı Philip Gordon, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde kabul edilen Ermeni tasarısının Kongre’ye getirilmemesi yönünde bir anlaşma olmadığını, Kongre’nin bağımsız bir kuruluş olduğunu ve geleceğinin belirlenemeyeceğini söyledi.
 

ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya’dan sorumlu bakan yardımcısı Philip Gordon, Brookings Enstitüsü ile Sabancı Üniversitesi’nin birlikte düzenlediği konferans öncesinde soruları yanıtladı. Bir basın mensubunun tasarının Kongre’ye götürülmeyeceği yönünde bir anlaşmanın olup olmadığı şeklindeki sorusuna cevap veren Philip Gordon, bu yönde bir anlaşmanın olmadığını söyledi. Gordon, “Kongre bağımsız bir kuruluştur ve geleceği belirlenemez. Konu hakkında ne düşündüğümüzü söyleyebilirim ve bunu daha önce belirtmiştik. Tasarının ileriye taşınmasının, son derece önemli olduğunu düşündüğümüz normalleşme sürecine engel olacağını hissediyoruz” dedi.
 

Büyükelçi Namık Tan’ın Ankara’ya çağrılması hakkında sorulan bir soruya cevap veren Gordon, “Bundan üzüntü duyuyoruz, kendisini tekrar burada görmek istiyoruz. Türkiye ile yakın ilişkilerimizi sürdürmek istiyoruz. Türkiye ile birlikte üzerinde çalıştığımız yoğun ve çok geniş konulardan bahsediyorum. Buna hiçbir şey engel olmamalı, bu çok önemlidir” dedi. İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler