YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ABD'den Erdoğan'ın Hitler benzetmesine tepki
ABD'den Erdoğan'ın Hitler benzetmesine tepki
22 Temmuz 2014 15:15
ABD'li sözcü Maria Harf, Erdoğan'ın "Biz Hitler zulmüne karşıyız. Hitler'in izinden giden İsrail gibi terör devletlerine de karşıyız" ifadelerini eleştirerek, bu açıklamaların Türkiye'nin uluslararası konumuna zarar verdiğini iddia etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "ABD yönetiminin, Başbakan Erdoğan'ı İsrail ya da diğer konularda artık geçerli bir muhatap olarak görüp görmediğine" yönelik sorusu üzerine, konuyu, Erdoğan'ın İsrail'e yönelik, geçen haftaki dışişleri brifinginde de sorulan sözlerine getirerek, şöyle konuştu:

"Bu gibi açıklamaların Türkiye'nin (Gazze'deki) durumu etkin biçimde etkileme yeteneğinin altını oyduğunu düşünüyoruz. Bu açıklamaların ne kadar kırıcı ve kötü olduğu noktasında Jen'e tamamen katılıyorum ve çok açık olmak gerekirse bunlar (bu açıklamalar) Türkiye'nin uluslararası saygınlığını zedeliyor. Bir dizi konuda Türkiye ile birlikte çalışmaya devam edeceğiz, ama bu tip açıklamaların gerçekte yeri yok."

Kırıcı sözler kullanmadan da etkinliğinizi kullanabilirsiniz

Bir soru üzerine, Türkiye'nin Gazze'deki duruma çözüm bulma çabaları kapsamında Hamas üzerindeki etkisini kullanması gerektiğini ifade eden Harf, "Korkunç derecede kırıcı şeyler söylemeden de etkinizi kullanabilirsiniz" dedi.

Hiçbir haklı gerekçesi yok

Harf, bir gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın, "Hala Amerika, 'İsrail burada savunma hakkını kullanıyor' diyorsa, burada bir defa asıl öz eleştiriyi Amerika'nın yapması lazım. Asıl kırıcı davranan Amerika'dır" şeklindeki sözlerini sorması üzerine, "Buna bir cevabım olduğunu düşünmüyorum. Açıklamaları kendi başına kırıcıydı, nokta. Bunların hiçbir özrü yok, hiçbir haklı gerekçesi yok" dedi.

Aynı gazetecinin, Başbakan Erdoğan'ın, "Amerikalıların bazıları; 'Sayın Başbakan niye Hitler ile böyle bir benzetme yapıyor' diyor. Size ne, size ne... Sen Amerikasın, Hitler'den sana ne, ne alakan var?" şeklindeki sözlerini sorması üzerine de Harf, bu türden açıklamaların Türkiye'nin dünyadaki konumuna ve olayları etkileme yeteneklerine zarar verdiğini tekrar etti.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler