YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB şımarık çocuğa 'dur' demeli
AB şımarık çocuğa 'dur' demeli
13 Kasım 2014 07:31
AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, önceki gün kendisinin de katılımıyla gerçekleşen AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu toplantısında Yunan ve Rum vekillerin, Kıbrıs üzerinden Türkiye'yi hedef alan haksız eleştirilerine sert çıktı.

Akşam'ın haberine göre; AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, önceki gün kendisinin de katılımıyla gerçekleşen AB-Türkiye Karma Parlamento Komisyonu toplantısında Yunan ve Rum vekillerin, Kıbrıs üzerinden Türkiye’yi hedef alan haksız eleştirilerine sert çıktı.

Toplantının ardından Brüksel’de AKŞAM’a konuşan Bakan Bozkır, “Rum Kesimi, Kıbrıs’ın tamamı üzerinde hak iddia eden haksız bir anlayışla AB gündemini sürekli işgal ediyor. AB, şımarık çocuk Rum Kesimi’ne artık ‘Dur’ demeli” diye konuştu. 

Yeni paket AB'de heyecan oluşturdu 

Bakan Bozkır, Türkiye’nin stratejik konumu, enerji koridoru özellikleriyle AB için vazgeçilmez bir ülke olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Türkiye üzerinden geçecek olan TANAP Projesi de AB’nin listesinde öncelikli konular arasında. AB ile Türkiye arasında daha önce işletilen ‘quartet’ (dörtlü mekanizma) yapısını yeniden kuruyoruz.

Bu mekanizmanın Türkiye tarafında AB Bakanı olarak ben ve Dışişleri Bakanımız olacak. Diğer iki ayağı ise AB Yüksek Temsilcisi Magherini ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Hahn tamamlayacak. Bu sistemle AB süreci hızlanacak. İfade özgürlüğü konusunda hazırlıkları süren yeni paket, AB’de büyük heyecan yarattı. Yeni paket Başbakanımız tarafından ocakta açıklanacak. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler