YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AB niyet belirtmiş ama tarih vermemiştir"
"AB niyet belirtmiş ama tarih vermemiştir"
26 Haziran 2013 12:26
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, AB ile üyelik müzakerelerindeki 22. faslın açılması kararına ilişkin, Alınan karar, açılması zaten gündemde olan faslın açılması kararı değil, henüz açılmaması kararıdır" iddiasında bulundu.

Loğoğlu, yazılı açıklamasında, AB Genel İşler Konseyinin, dün Türkiye'nin AB üyelik müzakerelerinde açılması beklenen "Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlıklı 22. fasılla ilgili bir karar aldığını anımsattı.

Söz konusu kararla, 22. fasılla ilgili resmi çalışmaların başlatılacağı Hükümetlerarası Konferans için de "AB İlerleme Raporu"nun bekleneceğininbelirtildiğini ifade eden Loğoğlu, şunları kaydetti:

"İyimser bir ifadeyle, anılan faslın açılması en erken Kasım 2013 tarihine ertelenmiş ve AB İlerleme Raporu'nda belirtilecek görüş ve koşullara bağlanmıştır. AB niyet belirtmiş ama tarih vermemiştir. Alınan karar, açılması zaten gündemde olan faslın açılması kararı değil, henüz açılmaması kararıdır. Bunun temel nedeni AKP Hükümeti'nin Gezi olaylarında sergilediği tutum ve AB'ye yönelik fuzuli çıkışlardır.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kararı, "aynen beklediğimiz yönde" Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "büyük bir memnuniyet" ile karşıladığını belirten Loğoğlu, AB Bakanı ve başmüzakereci Egemen Bağış'ın da "olağanüstü değil normal bir gelişmedir" sözleriyle karşıladığını hatırlattı.

Loğoğlu, Türkiye'nin AB'ye tam üyelik hedefini parti politikası olarak içselleştiren CHP, 22. faslın derhal açılmasını isterdi. AB'nin bu ara kararı, elbette faslın hiç açılmaması kararından daha iyidir" ifadelerini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler