YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AB, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiştir"
"AB, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiştir"
"AB, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiştir"
12 Ocak 2009 / 19:24 Güncelleme: 12 Ocak 2009 / 00:00

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek 3 önemli konuyu ele aldıklarını belirtirken ele alınan konuları şöyle sıraladı:


Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu, Avrupa Birliği ve İsrail-Filistin çatışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan Çiçek şunları söyledi.


Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Gazze'deki saldırılarda yaralanan Filistinlilerin tedavi amacıyla Türkiye'ye getirilmesi için bir ambulans uçağın bölgeye gönderileceğini bildirdi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin yaptığı açıklamada, ele alınan konularla ilgili bilgi verdi.


Hükümet Sözcüsü Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, AB üyelik sürecine yönelik reformların yavaşladığı ya da hükümetin konuyu yeterince öne almadığı'' tarzındaki değerlendirmelerin sağlıklı olmadığını ifade etti.


Bakan Çiçek, ''AB'nin dile getirmediği bir husus var. 10 başlık ile ilgili de henüz AB, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiş, tarama sonuçlarını bize bildirmemiştir'' dedi.


Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, AB ilişkilerinin de görüşüldüğünü belirtti.


Başmüzakerecilik görevini yürütmek üzere Devlet Bakanlığı'na atanan Egemen Bağış'ın AB Genel Sekreterliğinin mevcut durum ile ilgili bilgi sunduğunu anlatan Bakan Çiçek, şunları söyledi:


''Hükümetimizin öncelikleri arasında AB müzakere süreci gelmektedir. Her Bakanlar Kurulunda da AB ile ilişkilerimiz hangi noktadır, tıkanan noktalar nelerdir, yapılan çalışmalar hangi safhadadır, bunlar değerlendirme konusu yapılmaktadır. Ancak 2009'un başında olduğumuz için çok kapsamlı bir değerlendirmeyi, hem genel sekreterlik sundu, hemen her arkadaşımız da görüşlerini ifade etti.


Tekrar ifade etmek istiyoruz ki Hükümetimizin AB konusundaki kararlılığı devam ediyor. 2008 yılı sonu itibariyle Ulusal Program da yayınlandı. Dolayısıyla daha yılın ilk günlerinden itibaren, taahhüt ettiğimiz Ulusal Program'ın uygulanması konusundaki kararlılığımız sürecektir, sürmektedir. Dolayısıyla 'Türkiye'de reformlar yavaşladı  ya da Hükümet bu konuyu yeteri kadar öne almıyor' tarzındaki değerlendirmeler, bence baştan beri çok sağlıklı değerlendirmeler değil, eksik bilgiye dayanıyor, en azından...


Şunu görmemiz lazım ki Türkiye'nin aynen 18 kasım 2002'de olduğu gibi, göreve geldiğinden bu yana kararlılığında en ufak bir tereddüt, bu politikalarından da bir sapma söz konusu değil. Ancak böylesine kapsamlı bir projenin sürdürülmesinde bizden kaynaklanmayan ve dışardan da bu süreç yavaşladı tarzındaki algılamalara sebebiyet veren bazı hususlar var. Onları da fırsat buldukça söyledik.''


33 başlık üzerinden müzakerelerin yapıldığını anımsatan Bakan Çiçek, bunların 8 tanesinde hiç alakası olmadığı halde Kıbrıs sorunu nedeniyle bir ambargonun söz konusu olduğunu dile getirdi. Ayrıca Fransa'nın da bir kısım kriterler getirdiği 5 tane başlığın bulunduğunu da ifade eden Çiçek, ''ayrıca AB'nin dile getirmediği bir husus var. 10 başlık ile ilgili de henüz AB, kendi yükümlülüklerini yerine getirmemiş, tarama sonuçlarını bize bildirmemiştir. Dolayısıyla bir değerlendirme yapılacaksa bizim kararlılığımız bu noktada tamdır'' dedi.


Bakan Çiçek, 24 saat bu konu üzerine çalışacak, kafa yoracak bir ismin görevlendirildiğini dile getirdi.


TPAO


Toplantıda ayrıca TPAO'nun çalışmalarının da görüşüldüğünü belirten Çiçek, Enerji konusunun şu aralar tüm Avrupa ve Türkiye'nin yakından ilgilendiği bir konu olduğuna dikkati çekti.


Türkiye'nin doğal gaz ve petrolü neredeyse tamamen dışardan temin ettiğini anımsatan Çiçek,  onun için Türkiye'nin petrol ve doğal gaz aramalarına doğru bir şekilde devam etmesi gerektiğini vurguladı. Bakan Çiçek, TPAO'nun çalışmalarını daha verimli ve süratli sürdürebilmek bakımından hem yapısal değişiklik hem de bu konuda destek istediğini söyledi. Hükümetin, bu konularla ilgili yetkilileri dinlediğini kaydeden Çiçek, TPAO'nun 2009 çalışmalarını değerlendirdiklerini dile getirdi.


İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarıyla ilgili gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, Filistin ile İsrail arasındaki itilafın giderilmesi ve insani yardımların düzenli bir şekilde ulaştırılması konusunda Türkiye'nin baştan beri bir çaba sürdürdüğünü belirten Çİçek, şöyle konuştu:


''Şu anda Sayın Başbakanımız adına Ahmet Davutoğlu başkanlığında bir ekip hem Kahire'de hem Şam'da gidip gelmek suretiyle ve tüm taraflarla bir şekilde temasta bulunarak, kalıcı bir barışın sağlanması için en önce ateşkesin temin edilmesi ve insani yardımların biran önce o bölgeye gönderilmesi için yoğun bir çabayı sarf etmektedir.


Umut ederiz ki yakın bir zaman içinde böyle bir öncelikli neticeye varmış oluruz.


Bu arada, geçtiğimiz Bakanlar Kurulu toplantısından sonra açıkladık. Türkiye bir taraftan insani yardımlarını o bölgeye götürmeye çalışıyor, gıda ve ilaç yardımı başta olmak üzere, öbür taraftan da çok sayıda sivilde hayatını kaybetmiştir, 3 binin de çok üzerinde yaralı var. Bu yaralıların Türkiye'ye getirilip tedavisi noktasında bir ambulans uçak temin edildi. Şu saatlerde gitmiş olması gerekir. Eğer imkan olacaksa oradaki yaralıları Türkiye'ye getirilip burada tedavisi yapılacaktır. Türkiye çalışmalarını çok yönlü olarak sürdürüyor.''


Türk Ticaret Kanunu ile eş zamanlı olarak Borçlar Kanunu üzerinde bir çalışma yapılıyor. Borçlar Kanunun yürürlüğü ve uygulaması konusunu görüştük.


Bugün esas olarak görüştüğümüz konu Avrupa Birliği konusudur. Bugün Bağış'ın da katıldığı ilk toplantı yapılıyor. Avrupa Birliği  mevcut durumla ilgili bakanlar kuruluna bilgi sunmuştur.
Her Bakanlar Kurulu'nda bu konuda gelişmeler ele alınmaktadır. 2009 yılı başı olması hesabı ile geniş kapsamlı bir değerlendirme yapılmıştır. 2008 sonu itibarı ile ulusal program da yayınlandı.


Ulusal Program'ı uygulamadaki kararlılığımız sürecektir. Hükümet Avrupa Birliği konusunda yeterince kararlı değil iddiaları tamamen gerçek dışıdır.  Bizden kaynaklanmayan yavaşlama iddialarına açıklama getirdik. Hiç yokken Kıbrıs konusu ele alındı. Ayrıca Fransa yeni başlıklar eklemiştir. Bazı başlıklarda Avrupa Birliği içinde bile netlik yokken bizden talepte bulunmuştur.


3. olarak üzerinde durduğumuz konu dış politika konusudur. İsrail-Filistin arasındaki savaş nedeniyle mağdur insanlara yardım konusunda çabamızı sürdürüyoruz. Şu anda Başbakanımız danışmanı Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki bir heyet sürekli bölgede görüşmelerde bulunmaktadır. Umarız ki kısa sürede istediğimiz neticeyi alabiliriz.  Çatışmalarda çok sayıda hayatını kaybederken 3 bin dolayında yaralılar var. Yaralıları Türkiye'de tedavi için ambulans uçak temin ettik.


Ergenekon konusunda ise Bakanlar Kurulu gündemine yargı ile ilgili bir konu gelmez. Davanın bir kısmı kovuşturma safhasındadır. Bir kısmı da soruşturma safhasındadır. Soruşturma safhasındaki bir dava hakkında yazı yazılması konuşulması yanlıştır.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler