YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB için reform vakti
'Yeni AB Stratejisi'nde kritik adımlar... Bakan Bozkır, 'Ulusal Eylem Planı'nın 2'nci aşaması için yol haritasını açıkladı. Hedef: 53 kanun, 246 ikincil mevzuat ve 136 kurumsal yapılanma çalışmasının hayata geçirilmesi.
AB için reform vakti
02 Aralık 2014 / 04:05 Güncelleme: 02 Aralık 2014 / 09:09

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye'nin 'Yeni AB Stratejisi' kapsamında hazırlanan Ulusal Eylem Planı'nın ikinci aşamasında yapılacakları açıkladı. Bakan Bozkır, Haziran 2015-Haziran 2019 döneminde siyasi reformların ve mevcut sosyo-ekonomik dönüşümün sürdürülmesine yönelik öncelikleri ortaya koyan önemli bir yol haritası olduğuna vurguladı. AB'ye tam üyelik tercihinin Türkiye'nin kalıcı ve stratejik bir yaklaşımı olduğunu vurgulayan Bozkır, plandaki düzenlemelerin, zamanında ve eksiksiz yerine getirilmesi için çaba sarf edeceklerini belirtti.

12 yılda 377 kanun yapıldı

Son yıllarda gündelik hayatı doğrudan etkileyen pek çok konuda kritik adımlar atıldığını ve Türkiye'nin AB standartlarına yaklaştığını dile getiren Volkan Bozkır, 2002'den bu yana 377 kanun, 1964 ikincil düzenleme, son bir yılda ise 15 kanun 142 ikincil düzenlemenin yapıldığını hatırlattı.

Sınıra güvenlik teşkilatı

Bozkır, 2'nci aşamada; "53 kanun, 246 ikincil mevzuat ve 136 kurumsal yapılanma çalışmasının hayata geçirilmesi öngörülmektedir" diye konuştu.
Konuşmasında düzenlemelerden örnekler veren Bozkır, 'Suç Mağdurlarına Yardım Kanunu'nun revize edileceğini ve şiddet suçu mağdurlarının maddi zararının giderileceğini, mağdurlara psiko-sosyal destek verileceğini açıkladı. Profesyonel sınır güvenlik teşkilatının kurulmasını amaçlayan 'Sınır Güvenliği Teşkilatı Kanunu'nun da yayımlanacağını dile getiren Bozkır, böylece 'Vize Muafiyeti Yol Haritasında'ki yükümlülüklerden birinin daha karşılanacağına işaret etti.

Tüketici dostu düzenlemeler

Bakan Bozkır, günlük yaşamda kullanılan tartı aletlerinden tıbbi ürünlere, motorlu araçlardan kozmetiklere, tıbbi cihazlardan asansörlere kadar birçok ürün grubunda da önemli düzenlemelerin yapılacağını açıkladı. Hayata geçirilecek düzenlemelerin tüketici sağlığı ve güvenliğinin daha da etkin bir şekilde korunmasına katkıda bulunacağını işaret eden Bozkır, 'Çevresel Sorumluluk Kanunu'nun yayınlanmasıyla hava kalitesinin bile değişeceğini vurguladı.
 

AKŞAM

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler