YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"AB fasıllarının mutlaka açılması gerekir"
"AB fasıllarının mutlaka açılması gerekir"
24 Haziran 2013 14:19
CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Avrupa Birliği'nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine paralel olarak Türkiye'nin AB yolundaki hedeflerinden uzaklaştırılmaması için gereken fasılların mutlaka açılması gerektiğini belirtti.

Oran, yaptığı yazılı açıklamada Türkiye'nin AB ilişkilerini değerlendirdi. AB sürecinde karar vericilere sağduyu çağrısında bulunan Oran, "Jean Monnet vizyonu taşıyan tüm Avrupalı karar vericilere sesleniyorum: Erdoğan yüzünden Türkiye'nin yolunu kesmeyiniz. Türkiye'yi Erdoğan'dan ve onun vizyonsuz iktidarından ibaret sanmayınız. Bölgesel politikalar, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik fasıllarını müzakerelere mutlaka açınız" ifadesini kullandı.

Adaletsizlik ve eşitsizliklerin AB reformlarıyla engellenebileceği kaydeden Oran, şöyle devam etti:

"İnanıyoruz ki AB yolunda ilerlerken demokratik bir yaşamdan, soluduğumuz havanın kalitesinden, tükettiğimiz gıdaların standartlarına, iş ortamındaki rekabetten, daha kaliteli kamu hizmetlerine kadar, yaşam kalitemiz yükselecektir."

AB'nin demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğü ilkelerine paralel olarak Türkiye'nin AB yolundaki hedeflerinden uzaklaştırılmaması için gereken fasılların mutlaka açılması gerektiğini bildiren Oran,"Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. Fasıl, Yargı ve Temel Haklar başlıklı 23. Fasıl ve Adalet, özgürlük ve güvenlik başlıklı 24. Faslın açılması uzun zamandır durma noktasına gelen AB müzakerelerinin yeniden canlandırılmasına olanak sağlayacaktır" tavsiyesinde bulundu.

CHP olarak bu sürecin destekleyicisi ve takipçisi olacaklarını ifade eden Oran, "Mustafa Kemal Atatürk'ün muasır medeniyet hedefini temsil eden AB, bizim için önemini koruyan büyük bir hedeftir" ifadesini kullandı.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler