YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanı Çavuşoğlu, Davutoğlu ile görüştü
AB Bakanı Çavuşoğlu, Davutoğlu ile görüştü
27 Aralık 2013 18:17
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’na hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüştü. AB Bakanlığı’nda gerçekleşen görüşmede, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, yeni AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu’nu siyasetin öncü isimleri tarafından tanındığını ve bunun kendileri için büyük bir değer ifade ettiğini kaydederek, “Önümüzdeki dönemde zaten birlikte çalışmaktan büyük bir sinerji olacağına inanıyorum.

AB Türkiye ilişkilerinin tıkanık kanallarının açılması için önemli bir eşikteyiz. Yeni fasılların açılmasıyla birlikte inşallah AB-Türkiye vize muafiyet sürecinin başlaması ve birçok stratejik yargı süreçlerinin devreye girmesiyle artık önemli bir o açıdan ben tebrik ediyorum. Hayırlı olsun diyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da Bakanlıklarımız tek bir Bakanlık gibi çalışmalarına devam edecekler. Her zaman el ele Türkiye’yi bir Avrupa ülkesi olan ve ebediyete kadarda bir Avrupa ülkesi olarak kalacak olan Türkiye’yi AB’de en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. Bütün kadrolarımız sizin emrinizdedir, Dışişleri Bakanlığı olarak AB Bakanlığı kadroları zaten bizim kadrolarımızla zaten birlikte çalışıyor. Tekrar başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

“Dışişleri Bakanı olarak bize bakanlığımıza verdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz”

Nezaketinden ve ziyaretinden dolayı Davutoğlu’na teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Sizin de söylediğiniz gibi uzun yıllara giden bir Ata dostluğumuz var Torosların zirvesinden inşallah bu AB dostluğumuzun verdiği güven ve samimiyetle de AB Bakanı ve Dışişleri Bakanı olarak ülkemizin özellikle uluslararası alanda çıkarlarını savunmada ve hak ettiği yerlere gelmesi için birlikte çalışacağız. Beni ziyaret eden ilk bakan oldunuz. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı seçildiğimde de beni ilk ziyaret eden olmuştunuz. Bir Londra ziyareti sonrasında sayın Bakanım sağ olsun Strazburg’a gelerek bizi ziyaret etmişlerdi.

Esasen tabi dostluğun yanında değişik konumlarda da sayın bakanımızla uyumlu çalıştık. Biliyorsunuz Avrupa Konseyi’nde kurucu ülkelerinden Türkiye, özellikle Türkiye’nin yükümlülükleri ve Avrupa Konseyi ile ortak konularda Dışişleri Bakanı olarak da ortak çalıştık. Benim Meclis Başkanlığım dönemimde de güzel bir tesadüf oldu. Sayın bakanımızda 6 ay Bakanlar Komitesi Başkanlığını yaptı ve işte o zaman Arap Baharı’nın başladığı bir dönemdi.

Hem Avrupa Konseyi için hem Türkiye içinde o zaman birlikte çalışmıştık. Yine Genel Başkan Yardımcısı olarak dış ilişkilerden sorumlu, sıcak 25 Ocak’tan bu tarafa da yürüttüğümüz görevde de Dışişleri Bakanlığımızla sor derece uyumlu çalışmalar yaptık. Bundan sonraki süreçte de sizin de söylediğiniz gibi adeta bir bakanlık gibi güçlerimizi birleştirerek çalışmaya devam edeceğiz. Ben nezaketiniz için ve de Dışişleri Bakanı olarak bize bakanlığımıza verdiğiniz destek için teşekkür ediyoruz. Sayın Egemen Bağışın bakanlığı döneminde nasıl birlikte güzel bir çalışma olduysa aynı şekilde devam edeceğiz.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler