YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanı Bozkır'dan kritik mülteci açıklaması
AB Bakanı Bozkır, Türkiye'nin mültecilerin geri kabul konusunda sunduğu önerinin Yunan adalarındaki mevcut mültecileri değil, bunların boşaltılmasının ardından belli bir tarihten sonrakileri kapsayacağını söyledi.
AB Bakanı Bozkır'dan kritik mülteci açıklaması
10 Mart 2016 / 10:39 Güncelleme: 10 Mart 2016 / 11:24

AB Bakanı Bozkır, AB'nin Türkiye'den yasal yollarla mülteci alma işlemi sırasında "10 mühendis, 7 doktor seçeyim" şeklinde bir tabloyu kabul etmediklerini ve seçimi BM Mülteciler Yüksek Kurulu sistemi içinde değerlendireceklerini söyledi.

İADE EDİLECEK GÖÇMEN SAYISI

Bozkır, AB ile geri kabul anlaşması olması durumunda Türkiye'ye iade edilecek göçmen sayısı hakkında yüzbinler ya da milyonlar değil, binler belki on bin rakamının telaffuz edilmesinin doğru olacağını belirtti.

Bozkır sözlerine şöyle devam etti;

AVRUPA ÜLKELERİNE VİZE

Vizeler tamamen kalktıktan sonra çalışma müsadeli bir vize haline gelse belki biz Avrupa ülkeleri vatandaşlarına vize koymak mecburiyetinde kalacağız. Çünkü esas akım Türkiye'den Avrupa'ya doğru değil, Avrupa'dan Türkiye'ye doğru olacak.

VİZE SERBESTİSİ İÇİN MUHALEFETTEN DESTEK

Bozkır, AB ile vize serbestisi için gereken yasaların meclisten geçmesi için muhalefeti destek vermeye çağırdı. Bozkır, "Bunun çok tarihi bir adım olduğunu düşünüyoruz. Milletimize karşı bir armağan olduğunu düşünüyoruz. O yüzden bunu muhalefetle işbirliği halinde veyahut da işbirliği olmadan gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

3 MİLYAR AVROLUK DESTEK

AB Bakanı Bozkır, Suriyeliler için AB'den gelecek 3 milyar avroluk desteğin nasıl kullanılacağıyla ilgili "Paranın tamamının gönderilip burada AB Daimi Temsilciliği gözetiminde harcanması yahut Dünya Bankası aracağılıyla gönderilip o şekilde kullanılması gibi formüller var. Çeşitli formüller üzerinde çalışıyoruz. Sorun olacağını düşünmüyorum" dedi.

YUNAN PARLAMENTERE KINAMA

AB Bakanı Bozkır, Avrupa Parlamentosu'nda ırkçı bir parlamenterin Türkiye'ye hakaret etmesini kınadı.

Bozkır şunları söyledi;

"Hem AP Başkanı Martin Schulz'un tutumu, hem anında tepki gösteren parlamenterlerin tutumu hem de kendini bilmez kişi salondan çıkarılırken bütün parlamentonun alınan kararı ortak bir şekilde alkışlaması bence kötü bir başlangıcın çok doğru bir yaklaşımla cevaplandırılmış olduğunu göstermektedir.Her ülkede böyle ipini koparmış ahlaksızlar olabilir."

MERKEL'E ÖVGÜ

AB Bakanı Bozkır, kötü muameleyle, duvarlar ve teller örerek düzensiz göçle mücadele edilemeyeceğini doğru teşhis eden ve en iyi bilen insanlardan birinin Almanya Başbakanı Angela Merkel olduğunu, bu yönüyle Merkel'in övgüyü hak ettiğini söyledi.

hangi avrupa
 // Muammer Bekaroğlu
Gözümüzde büyütmeyelim,biz avrupalı olacağımıza onlar bizimgib olsunlar avrupayı bilmeyen için önemli olur ama herbakımdan hepsini toplasan bir türkiye etmezler,biz geleneklerimizle,inançlarımızla yaşayan bir osmanlıyız,inşallah içimizdeki hainler temizlendikçe saygı duyulacak ülke olduğumuzu bugünde yarında göstereceğiz....
10 Mart 2016 Perşembe 13:11
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler