YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanı Bozkır, "Maden kazalarında mevzuat eksikliği yok"
AB Bakanı Bozkır, "Maden kazalarında mevzuat eksikliği yok"
30 Ekim 2014 12:34
Maden kazalarında mevzuat açısından bir eksiklik olmadığını belirten Bozkır, "Önemli olan zihinsel dönüşüm" dedi.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, maden kazalarına ilişkin mevzuat açısından bir eksiklik olmadığını belirterek, "Ancak zihinsel dönüşüm çok önemli" dedi.

Bozkır, bakanlıkta "AB'ye Katılım için Ulusal Eylem Planı"na ilişkin basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozkır, bir basın mensubunun "Madenleri AB standartlarına yükseltmek için yeni bir düzenleme var mı" sorusu üzerine, sadece kanun çıkartmakla sorunların üstesinden gelinmesinin mümkün olmadığını belirtti. Bozkır, "Hepimizin yüreğini yakan maden kazalarından bahsetmek gerekirse burada mevzuat açısından bir eksiklik yok. 2012 yılında AB'ye uyum amacıyla İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarıldı. Yine 2013 yılında maden İşyerlerinde İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği kabul edildi ve yaklaşık 30'a yakın ikincil düzenleme yapıldı ancak zihinsel dönüşüm çok önemli" diye konuştu.

Son kazalarla bir sorumlu aramaktan ziyade bütün sosyal aktörlerin kaza meydana gelmeden önce bu kazanın önlenmesi için birlikte çaba sarf etmesinin önem arz ettiğini kaydeden Bozkır, buradaki en önemli unsurun da eğitim olduğunu vurguladı.

Bakan Bozkır, bu konuda siyasi aktörlere düşen sorumluluğun bununla ilgili yasaları çıkarma ve sosyal aktörlerin görevlerini yerine getirmesini denetlemek olduğunun altını çizdi.

Ulusal Eylem Planı'nın Meclis'teki programın yoğunluğu nedeniyle ele alınmasının gecikebileceğinin hatırlatılması üzerine Bozkır, "Meclis'in takvimine bakıp böyle bir plan çıkarmasaydık benim içim hicran dolu olurdu" karşılığını verdi. Bozkır, şöyle devam etti:

"Herkes görevini yapacak. Bizim görevimiz de bunu hazırlayıp Meclis'e sunmaktır. Bunlar sevk edildikten sonra Meclis'in takvimi haziran ayına kadar elvermezse bunda da bir sakınca görmüyorum, 2015-2019 planının parçası haline gelecektir. Bu planın açıklanmasının dahi çıkması kadar önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin siyasi reformlara ne kadar önem verdiğinin çok önemli mesajları olarak telakki ediyorum."

AB Bakanı Volkan Bozkır, kamuoyunda "makul şüphe, somut delil" tartışmalarıyla gündeme gelen iç güvenlik reformu hakkındaki bir soru üzerine ise bu tasarının hükümet değil bazı milletvekilleri tarafından sunulduğunu hatırlattı.

Bu konuda çalışmaların sürdüğünü ve dolayısıyla henüz ilerleme sağlanmış bir tasarı niteliğinde olmadığını kaydeden Bozkır, "Bu konuda AB'nin yerleşmiş ilkelerine uyum açısından telkinlerimiz olacaktır. Reform Eylem Grubu toplantısında da bütün bu konular etraflıca ele alınacaktır. Bizim AB Bakanlığı olarak bütün yasalarda, taslaklarda AB müktesebatına uyum açısından mutlaka bu konularda fikirlerimiz olacaktır" diye konuştu.

AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler