YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AB Bakanı Almanya'da sert çıktı
AB Bakanı Volkan Bozkır, Almanya ziyareti sırasında yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin AB sürecini ele aldı.
AB Bakanı Almanya'da sert çıktı
15 Ekim 2014 / 01:20 Güncelleme: 15 Ekim 2014 / 01:43

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye ve Almanya’nın dost olmaya, geleceğe birlikte bakmaya mecbur iki ülke olduğunu söyledi.

Bozkır, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği'nde Almanya ziyareti kapsamında Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TD-IHK) 10. kuruluş yıl dönümü etkinliğine katıldı. Temasları kapsamında Almanya AB Bakanı Michael Roth ile öğle yemeğinde çok güzel anlar yaşadığını anlatan Bozkır, Roth’un Almanya’da yaşayan önemli noktalara gelmiş sanatçılarla, müzisyenlerle, akademisyenlerle ve din adamlarıyla buluşturduğunu, bu tablonun kendisini mutlu ettiğini ifade etti.

Bozkır, yıllarca burada çalışmış ailelerin çocuklarının kültürlerini koruyarak Almanya’ya entegre olduğunu ve bu sayede dostluğa hizmet ettiklerini dile getirdi.

Etkinliğe katılan Almanya Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz’un önemli bir noktaya geldiğini ve herkesin onunla iftihar ettiğini belirten Bozkır, ayrıca Türk kökenli Alman vatandaşı milletvekilleriyle gurur duyduğunu, onların gerçek bir köprü olma görevini yerine getirdiklerini ifade etti.

Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gerçekten Türkiye ve Almanya dost olmaya, geleceğe birlikte bakmaya mecbur olan iki ülkedir. Bu sadece tarihten gelen çok önemli hadiseleri birlikte yaşamış, çok önemli tarihi dönemlerini birlikte geçirmiş olmanın verdiği bir konu değildir. Tüm dünyaya ve Avrupa’ya baktığınızda, gelecek 10 ve 20 yıla baktığınızda, Türkiye’nin ve Almanya’nın eriştikleri seviye, mevcut güçleri ve yapıları Türkiye ve Almanya’yı gerçekten geleceğe ümitle bakmaya mecbur bırakmaktadır. Gelecekte birbirlerini tamamlayıcı unsurlar çok daha fazla ortaya çıkacaktır. Daha fazla ortaya çıkmış hususlar algılanacaktır ve bunlar hayatımıza girecektir."

Almanya’nın her zaman Avrupa’nın önde giden lideri ve lokomotifi olduğunu anlatan Bozkır, Almanya'nın, AB’yi sürükleyen gücü, istikrarı, ekonomik kudretiyle bundan sonra da daha fazla liderlik rolünü üstleneceğini ifade etti.

Türkiye’nin de birçok kişinin beklemediği çok büyük bir ekonomik hamleyi gerçekleştirdiğini vurgulayan Bozkır, şöyle konuştu:

"Türkiye seviye atlamıştır. Bütün etrafında yangınların olduğu bir Türkiye, 10 küsur yıldır siyasi istikrarını, ekonomik istikrarını muhafaza etmiş, demokrasisindeki gelişmeyi sürdürmüş, AB sürecini tüm sıkıntılara rağmen bırakmamış ve devam ettirmiş bir ülke olarak gerçekten Almanya ile en önemli ilişkiyi, dostluğu sürdürebilme konumdadır."

Türkiye'nin AB süreci

"AB süreci Türkiye için çok önemlidir. Eğer Türkiye AB sürecinden mahrum bırakılırsa bunun zararı sadece Türkiye'ye değil, bütün Avrupa’ya, bölgeye ve dünyaya olacaktır" diyen Bozkır, Türkiye’nin İslam aleminde, hem nüfusunun yüzde 99,9’u Müslüman olan, hem demokrasiye sahip, hem serbest piyasa ekonomisini uygulayan, hem ekonomik ve siyasi istikrara sahip, hem de AB’ye doğru giden tek ülke olduğunu kaydetti.

Civardaki, bölgedeki ve dünyadaki ülkelerin Türkiye’ye örnek olarak baktıklarını vurgulayan Bozkır, şunları söyledi:

"Türkiye ne zaman bu süreçte kesintiye uğrarsa, bölgemizdeki olaylar çok daha sıkıntılı görüntüler vermeye başlamaktadır. Türkiye ne zaman AB’ye doğru ilerlerse gerek Türkiyemizde gerek bölgemizdeki insanların umutları artmakta ve geleceğe daha güvenli bakmakta ve Türkiye örneğini alarak kendilerinin de başka bir seviyeye ulaşma yolundaki güvenlerini tazelemektedirler. Onunun için bu sadece bu Türkiye‘nin AB süreci değil, bölgedeki istikrarın, bölgenin geleceğinin, dünya barışının, dünya istikrarının da aynı zamanda bir teminatı olacaktır. Burada Almanya’ya büyük görev düşmektedir."

Genel kanaatin Almanya’nın, Türkiye’nin AB yolunu engellediği yönünde olduğuna işaret eden Bozkır, kendisinin ise buna kesinlikle inanmadığını belirtti.

AB konularında görev yaptığı 14 yıl içinde aynı Almanya’nın Türkiye’nin müzakerelere başlamasının arkasındaki itici güç ve lokomotif olduğunu, en sıkıntılı anlarda bu noktaya getirdiğini bizzat yaşadığını anlatan Bozkır, "Almanya akıllı bir ülkedir. Almanya güçlü bir ülkedir. Almanya geleceğe güvenle bakmayı bilen bir ülkedir. Almanya’nın Türkiye’nin gelecekte hem AB içinde, hem iyi bir dost ve müttefik olarak ne kadar yarar sağlayacağını en iyi bilen ülkedir. Karşılıklı çıkarlar vardır. Geleceğe güvenle bakacak bir fotoğraf vardır. Ve biz Almanya’ya güveniyoruz" diye konuştu.

Bozkır, Almanya’nın Türkiye’nin önünü kesen bir ülke olmadığını ifade etti.

İki tarafın ne eksikliği varsa bunu konuşup, birbirini ikna ederek, tenkit ederek, tenkitleri dinleyen iki ülke olmasını isteyen Bozkır, "Biz adım attık, Almanya ve Avrupa’dan aynı cevabı bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Uwe Beckmeyer de Almanya ve Türkiye arasındaki ticaretin 33 milyar avroya ulaştığını belirtti. Bunun ticari ilişkilerin uzun bir dostluğun ve hükümetlerin iyi işbirliğinin göstergesi olduğunu ifade eden Beckmeyer, bu konuda TD-IHK gibi aktörlerin de önemli olduğunu anlattı.

Buradaki Türk şirketlerinin Almanya’nın gelişmesine önemli katkı sağladıklarını, bu değerin gizlenmemesi gerektiğini ifade eden Beckmeyer, Almanya’da buna dikkat çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Türkiye’ye, sınırında 1,5 milyonu aşkın mülteciyi kabul etmesinden dolayı saygı duyduğunu belirten Beckmeyer, bu konuda şapka çıkardığını ifade etti.

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu da işadamlarının istihdam ve ekonomiye katkılarıyla önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Almanya’da 3 milyon Türk kökenli kişinin yaşadığına ve kendisinin de Almanya’da yetiştiğine işaret eden Karslıoğlu, "Büyükelçilikte manzara değişti. Bir Almancı çocuğu büyükelçi, başka bir Almancı çocuğu ekonomik işleri takip ediyor. Başka bir Almancı siyasi işleri yapıyor. Artık Almanya da bundan istifade ediyor. Artık sizleri anlayan insanlarımız ve bakanlarımız var. Türkiye’den gelen insanlar buranın bir parçası oldu" yorumunda bulundu.

Karslıoğlu, işadamlarından gençlere önem vermelerini de istedi.

TD-IHK Başkanı Rolf Königs de TD-IHK’nın 10 yıl önce şimdiki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Almanya Başbakanı Gerhard Schröder’in katılımıyla açıldığını anımsattı.

TD-IHK’nın yaptığı çalışmaları anlatan Könings, TD-IHK’yı burada iki ülke arsında köprü olarak tanıtmayı, kabul ettirmeyi ve güven kazandırmayı başardıklarını ancak daha da ileri gidip gelişmek istediklerini kaydetti.

Etkinliğe, Almanya Göç, Mülteciler ve Uyum Bakanı Aydan Özoğuz’un yanı sıra federal ve eyalet meclisi milletvekilleri, işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Bakan Bozkır, bugün Berlin'de çeşitli temaslarda bulunacak ve Adalet Bakanı Heiko Maas ile görüşecek.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler