YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
99 kez saldırılan havalimanı açıldı
Hakkari Yüksekova'da açılan ve Selahattin Eyyubi adı verilen havalimanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımı ile açıldı.
99 kez saldırılan havalimanı açıldı
26 Mayıs 2015 / 16:35 Güncelleme: 26 Mayıs 2015 / 16:36

5 yıl önce yapımına başlanan ve tüm sabotaj girişimlerine, engellemelerine rağmen tamamlanan Yüksekova Havalimanı'nın açılışı yapılıyor... İlk olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu konuştu. Davutoğlu'nun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuştu.

foto-221.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Bu havalimanının açılışı tam 2 yıl gecikti. 99 kez buraya saldırı oldu, İş makineleri yakıldı. Müteahhitler tehdit edildi. Hakkarili vatandaşlarımızı mahrum etmek istediler. Kararlıydık bunu yapacaktık. Bu bitecek dedik. Hakkarili kardeşlerimiz de insanca yaşamanın mutluluğuna erecek.

Bunlar Kürt kardeşlerimizi sevmiyorlar

Neden bu havalimanının açılışını yaptırmak istemediler. Bunlar Kürt kardeşlerimizi sevmiyorlar. Bu yaptıkları zulüm değil mi? Açık söylüyorum biz bizi yaratan Allah Kürt kardeşlerimizi de yarattığı için seviyoruz.

Hizmetlerini göremeyeceğiz, onlar sadece tehdit eder

Biz istismar siyaseti değil, hizmet siyaseti yapıyoruz. Hakkarilileri bugüne kadar istismar edenlerin hizmetini görmedik, görmeyeceğiz.  Hakkarilileri istismar edenlerin bugüne kadar şehir için bir yatırımlarını göremedik. Çünkü onlar sadece tehdit etmeyi bilirler. Örgüt ve güdümündeki partinin bölgede halka yaptığı baskıyı biliyoruz. 

Çözüm süreci için büyük risk aldık

Çözüm sürecini biz örgüt için değil halkımız için istiyoruz. Bugüne kadar maruz kaldığımız darbe girişimlerinin bir sebebi de budur. Çözüm süreci için büyük risk aldık. Atacağımız adımlarla pek çok kurumlarla karşı karşıya getirildik.

Ne diyorlar. Diyanet İşleri Başkanlığını kaldıracağız, İmam Hatipleri kapatacağız diyorlar. Ben dindar Kürt kardeşlerimizin bunlara yanıt vereceğini biliyorum. Biz bu ülkede müslümanlar olarak bu duruşu sürdüreceğiz. Biz bu çaba içindeyken bölücü örgüt bütün yatırımların ortaya çıkışını geciktirdi. Bölgeye yatırım gelmiyorsa tek sebebi terördür. 
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

Ezeli ve ebedi kardeşliği kılmaya var mısınız? Bu havalimanı ile Çanakkale'yi kardeş kılmaya var mısınız? Birileri kilimlerin rengini ayırmak istese o güzelim Hakkari kiliminden eser kalır mı? Biz Türkiye'nin her yerini halı gibi dokumak istiyoruz.

Hayal gibi görünenleri gerçek kıldık

Geçtiğimiz hafta Ordu-Giresun Havalimanı'nın açılışındaydık. Denizin üzerine havalimanı yapacak güçte devletimiz var. Ordu-Giresun'da havalimanı olursa Hakkari'de de olur. Ülkemizin hiçbir köşesi birbirine ırak olmayacak. Ben projeyi başlatan sayın Cumhurbaşkanımıza, ulaştırma bakanlarımıza teşekkür ediyorum. Hayal gibi görünenleri gerçek kıldık. Hediyemiz Yüksekova'ya ve ülkemize hayırlı olsun. 

Bu meralar hayvancılığıa hasretti

Buraya sadece miting yapmaya, açılış yapmaya gelmedik. Kardeşlerimizle bir araya gelmek için geldik. Bu meralar hayvancılığa hasretti. Hayvancılığa olağanüstü destek verdik. Hayvancılığı iki katına çıkardık. Bunlara vesile olan milli kardeşlik ve çözüm süreci projeleri oldu. Atılan adımlarla Hakkari ve bölge insanı huzura erdi.

Saldırgan bulundu gerçek ortaya çıktı

Hakkari artık çıkmaz sokak olmayacak. Bu yöreyi şenlendireceğiz Hakkari yükselen bir şehir olacak. Anneler ağlamayacak. Oğlum nerede demeyecek. Ya bir spor salonunda ya da gençlik merkezinde olacak oğlu. Birileri bir araya gelerek Ak Parti'yi engellemeye çalışılıyor. Mersin ve Adana'da yapılan saldırıları kınadık. İçişleri Bakanlığımıza sorumluların bulunması için talimat verdik. Selahattin Demirtaş, Devlet Bahçeli, Kemal Kılıçdaroğlu, Paralel Yapı, Doğan Medya hepsi AK Parti'yi suçladı. Saldırgan bulundu ve DHKP/C'li çıktı. HDP'ye destek veriyoruz dediler. 

Bir taraf bu topraklara barış getirme çabası içinde diğer taraf ise...

Türkiye kararlı bir şekilde çözüm sürecinde ilerleyecektir. Bir tarafta bu topraklara barış getirme çabası var diğer tarafta paralel çeteyle terörle işbirliği var. Birileri tuzak kurma yolunda ama AK Parti'nin barış vizyonu devam edecek. 7 Haziran bunun seçimi olacak.

Yüksekova Havalimanı'nın adına Selahaddin Eyyübi adını veriyoruz. Selahaddin Eyyübi Havalimanı ile geleceğe bir başka yürüyoruz. Erbil'den insanlar buraya gelecekler. Bu bölgeyi kardeşlik diyarı yapmaya var mısınız? 400 milyonluk ihracat yapıyor Hakkari. Burayı daha da geliştirmeye var mısınız? Bu havalimanına öyle bir ad verelim ki, Kürtler de Araplar da "İşte bizim liderimiz" desin.

Kürt kardeşlerim, yiğit bacılarımız birlik mesajı için, "Kudüs Türklerindir, Kürtlerindir, Araplarındır" demek için bu havalimanına "Selahaddin Eyyübi" adını vermek istiyoruz. Hakkarili, Yüksekovalı, Şemdinlili, Anadolulu yiğitler, bütün Türkiye sana söz veriyor Selahaddin Eyyübi! Sen nasıl Ortadoğu'yu kardeş kıldıysan biz de kardeş kılacağız. "Kudüs, İsrail'in değil Müslümanlarındır" diyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler