YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
9 emniyet menusubuna gözaltı kararı
Gazeteci Dink'in öldürülmesine ilişkin soruşturma kapsamında yeni delillerin ortaya çıkması üzerine 9 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 3'ü dün gece gözaltına alındı.
9 emniyet menusubuna gözaltı kararı
06 Ekim 2015 / 23:42 Güncelleme: 07 Ekim 2015 / 10:47

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin yürütülen soruşturmada, ortaya çıkan yeni deliller üzerine 9 emniyetçi için gözaltı kararı çıkarıldı. Şüphelilerden 3'ü dün gece gözaltına alındı. Soruşturmayı yürüten İstanbul Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Cumhuriyet Savcılığı, yeni belge ve bilgilere ulaşılması üzerine düğmeye bastı. 9 emniyet görevlisi hakkında "Tasarlayarak Kasten Öldürmeye Yardım", "Resmi Belgede Sahtecilik", "Resmi Belgenin Yok Edilmesi ve Gizlenmesi" ile "Görevi Kötüye Kullanma" suçları kapsamında gözaltı kararı alındı.

İşte hakkında gözaltı kararı çıkarılan isimler:

EGM İstihbarat Daire Başkanlığı eski Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar, eski İstanbul İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler, eski Trabzon İstihbarat Şube Müdürü Faruk Sarı, eski İstihbarat Daire Başkanlığı C Şube Müdür Yardımcıları Bülent Demirel ve Osman Gülbel, eski C-2 Büro Amiri Yılmaz Angın, EGM İstihbarat Dairesi eski Teknik Şube Müdürü Yunus Yazar ve polis memurları Onur Karakaya, Mehmet Ayhan. Şüphelilerin daha önce ifade verdikleri, ancak elde edilen yeni bilgi ve belgeler doğrultusunda yeniden sorgulanacakları belirtildi.

Savcılığın talimatıyla harekete geçen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri dün gece Faruk Sarı, Osman Gülbel ve Onur Karakaya'yı gözaltına aldı. Soruşturma kapsamında daha önce eski Emniyet Müdürü Ali Fuat Yılmazer, eski İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, eski Emniyet Müdürü Ercan Demir, dönemin Trabzon Emniyet Müdürlüğü Amiri Özkan Mumcu ile polis memuru Muhittin Zenit tutuklanmıştı. Bu arada Ali Fuat Yılmazer, Selam Tevhid soruşturmasında kumpas yapıldığına ilişkin soruşturma kapsamında "casusluk" suçundan tutuklandı. Böylece Yılmazer hakkında dördüncü kez tutuklama kararı verilmiş oldu.

 

SABAH

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler