YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
700 EDP'li CHP'ye katıldı
700 EDP'li CHP'ye katıldı
10 Temmuz 2010 15:12
Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'nin başıan geçmesi başlayan CHP'ye katılım furyası devam ediyor. Bugün de 700 EDP'li CHP saflarına katıldı...

Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) il örgütünden yaklaşık 700 kişi törenle Cumhuriyet Halk Partisi'ne (CHP) katıldı. EDP kurucusu da olan İl Başkanı Kamer Demir'e rozetini CHP İl Başkanı Berhan Şimşek taktı...

Sosyal Demokrat Halkçı Parti'den ayrılarak EDP'yi kuranlar, Kemal Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığına seçilmesi üzerine CHP'ye katılmaya karar verdi. EDP'lilerin partiye katılması nedeniyle CHP İstanbul İl Başkanlığı'nda bir tören düzenlendi.

Tören öncesi konuşan İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, CHP’nin iktidar yürüyüşünde anlamlı bir gün yaşandığını söyledi. Berhan Şimşek, "Maalesef bundan önceki yıllarda bizler, sosyal demokratlar, devrimciler ayrılmalar yaşadık. Dedik ki, bölünerek sayımızı arttıralım. Artık hepimiz fark ettik ki, bölünerek değil birleşerek büyümeye ihtiyacımız var. Biz Türkiye’yi istiyoruz. Barışı, kardeşliği, işi, aşı, halkın iktidarını oluşturacak herkese ihtiyacımız var. CHP bu ülkenin kurucu unsurudur. CHP, demokrasiyi geliştiren unsurudur" dedi.

Adalet ve Kalkınma Partisi'ne (AK Parti) yönelik sert eleştirilerde de bulunan Berhan Şimşek şunları söyledi:
"8 yıldır bütün kaleleri fethetmiş durumdalar. Sermayeyi, okulları, YÖK’ü, emniyeti, kurumları ve en son yargıyı fethetmeye çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki kendilerinin elinden çıkacak Anayasa Mahkemesi üyeleri yarın Yüce Divan’a gittiklerinde onların beklediği kararı alacaktır. HSYK’da bakanın ve müsteşarın başkanlık yapmasının örneği Avrupa’da yoktur. Anayasa değişikliğinde işçinin, emeklinin hayatına dokunacak tek bir değişiklik yoktur. Bu değişiklik Erdoğan ve arkadaşlarının Yüce Divan’dan kurtulma değişikliğidir. Ama halkımız buna müsaade etmeyecektir. Yargıtay üyeleri, siyasetçiler dinleniyor. Anayasa Mahkemesi üyeleri dinlenmekten korktuğu için toplantı kararını kurye ile gönderiyor.”

"ELİTAŞ’IN SÖZLERİ BİR İTİRAFTIR"

Bu durumun AK Partili Elitaş’a sorulduğunu da hatırlatan İl Başkanı Şimşek, “'Bunlar sizin iktidarınızda oluyor' diye söylüyor gazeteci. Elitaş da gazetecilere 'Evet biz yüksek teknolojiyi kullanıyoruz' diyor. Bu bir itiraftır. Et kokunca tuz var. Bu arkadaşlar tuzu da kokutma noktasına gelmiştir” diye konuştu.

CHP'ye katılan Kamer Demir de toplumun çaresizlik içinde olduğunu ve yeni alternatifler aradığını söyledi. Kamer Demir, şöyle konuştu:

“Yıllardır ülkemizi yöneten sağ partiler, mevcut sorunların çözümüne yönelik kapsayıcı plan ve projeler üretememişlerdir. İktidara geldiklerinde, Türkiye'yi krizden çıkarmak, bilhassa kendileri krizin kaynağı olmuşlardır.

Bugün ülkemizdeki toplumsal talebin, sosyal demokratların, solcuların CHP çatısı altında buluşması toplumsal bir beklentidir. Bizler SHP'nin ve devamında EDP'nin yönetim kadrolarında bulunanlar olarak, bu beklentiye yanıt vermeyi görev saydık.”

Törende, EDP'den CHP'ye geçen yaklaşık 700 kişinin yerine temsili olarak seçilen 8 kişiye rozet takıldı. Kamer Demir'in rozetini CHP İl Başkanı Berhan Şimşek taktı. Diğer EDP'lilerin rozetleri de CHP'li meclis üyeleri tarafından takıldı.

Törende Berhan Şimşek, CHP’nin 1948 yılından beri üyesi olan 81 yaşındaki Ali Sağsöz'ü de partililere ve basına tanıttı. Ali Sağsöz'ün eleni öpen Berhan Şimşek, yaşlı üyenin İsmet İnönü ile olan fotoğrafını da basın mensuplarına gösterdi. (Vatan)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler