YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
7 bin kişiden 'evet' istifası
7 bin kişiden 'evet' istifası
02 Eylül 2010 13:53
12 Eylül referandumunda son viraja girilirken partilerin propagandaları son sürat devam ediyor. MHP ve CHP'de evet diyecekleri için partilerinden istifa edenlerin arasına DSP'li üyeler de katıldı. 7 bin 300 üye evet demek için partilerinden istifa etti.

DSP Muş İl Başkanı Mehmet Ek ile aralarında belediye başkanı, belde ve ilçe başkanlarının da bulunduğu 7 bin 300 üye, 12 Eylülde yapılacak halk oylamasına ''evet'' demek için partisinden istifa etti.

Ek, ilçe başkanları ve parti üyeleriyle il binasında düzenlediği basın toplantısında, teşkilat olarak, partiden istifa ettiklerini belirterek, aydınlık yarınlar, cuntasız ve Ergenekonsuz bir Türkiye için referanduma ''evet'' diyeceklerini söyledi.

1990 yılından itibaren, DSP'de, Bülent Ecevit'in ''Anadolu solu'' dediği ''inancı hak, adaleti mutlak'' olduğuna inandıkları felsefi anlayışa siyasi katkılar sunarak hizmet ettiklerini belirten Ek, Bülent Ecevit öldükten sonra parti yönetimine, kurumsal bir parti, 55 bin kayıtlı gönüllü üye bıraktığını ifade etti.

Ek, geçen sürede, DSP'nin genel başkanları ve yönetim kurulunun bir arpa boyu kadar başarı sağlayamadıklarını, hatta partinin bölünüp dağılmasına sebep olduklarını ileri sürdü.

12 EYLÜLDE ''EVET'' DİYECEKLER

Sivil anayasaya, çağdaş demokrasiye ''hayır'' diyenlerin, 12 Eylül anlayışına hizmet ettiğini ifade eden Ek, ülkenin 100 binlerce evladının pis kurşunlara hedef olurken, ezber bozmayan muhalefet partilerinin AK Parti'ye ve söylemlerine cevap yetiştirmekle mükellef olamadığını belirtti.

Mehmet Ek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bu ülkede 'her şeyin sahibi benim, ben devletim, dilediğimi yaparım' mantığı 'hayır'da buluşanların mantığıdır. Bu mantıkla hareket eden siyasetçi ve bürokratları tanıdıkça, AK Parti'ye ve Recep Tayyip Erdoğan'a daha çok saygı duymaya başladık. Sonuç itibariyle, iflas etmiş paradigmaya, bu yoz anlayışlara, haksız hukuksuz gidişata 'dur' demek adına, DSP il, ilçe, belde teşkilatlarımızla belediye başkan ve encümenlerimizle partimizden aday olmuş, seçilmiş veya seçilmemiş bütün arkadaşlarımızla beraber, 7 bin 300 kayıtlı üyemizle birlikte, topluca aydınlık yarınlar adına, cuntasız, Ergenekonsuz, hukukun üstün olacağı bir Türkiye adına referandum sürecinde 'evet' diyerek katkılarımızı sunacağız. Bu onurlu yürüyüşe destek vermek adına, topluca DSP'den istifa ediyoruz.''

Ek, istifa dilekçelerini de topluca posta aracılığıyla parti genel merkezine gönderdiklerini bildirdi.
AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler