YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
5 yıl sonra şaşırtan buluşma
Deniz Baykal ile Mustafa Sarıgül arasındaki buzlar eriyor... Akşam gazetesinin haberine göre ikili Çarşamba günü buluştu...
5 yıl sonra şaşırtan buluşma
23 Temmuz 2010 / 07:58 Güncelleme: 23 Temmuz 2010 / 08:01

Önceki gün Angora Evleri'nde gerçekleşen sürpriz görüşme, Başkent'teki siyasi kulisleri ve özellikle CHP koridorlarını hareketlendirdi. Görüşmenin taraflarından biri Deniz Baykal. Diğeri ise Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP lideri olmasının ardından partileşmekten vazgeçerek Kılıçdaroğlu'na destek kararı alan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül

Çarşamba günü öğleden sonra gerçekleşen buluşmayı ilginç kılan nokta, 2005'teki olaylı CHP kongresinde Baykal'a karşı bayrak açarak genel başkanlığa aday olan ve seçimi kaybetmesinin ardından CHP ile yolları ayıran Mustafa Sarıgül'ün, 5 yıl sonra Baykal ile ilk kez bir araya gelmesiydi.

Olcay Baykal'ın ikram ettiği pasta ve çay eşliğinde gerçekleşen ve yaklaşık 1 saat süren sürpriz ziyaretin tanığı, Baykal'ın Angora Evleri'nden komşusu CHP'li Adalet eski Bakanı Seyfi Oktay. Oktay, farklı senaryolara konu olan Baykal - Sarıgül görüşmesinin perde arkasını AKŞAM'a anlattı.

YEMEKTE TELEFON GELDİ
Mustafa Sarıgül, Ankara'ya gelince hem geçirdiğim rahatsızlık, hem de gözaltına alınıp serbest bırakılmamla ilgili geçmiş olsun demek için beni ziyaret etmek istemiş. Bu ziyareti önceden haber vermedi, bana da sürpriz oldu. Çarşamba günü Çankaya eski Belediye Başkanı Doğan Taşdelen'le birlikte Denizciler Caddesi'ndeki bir lokantada öğle yemeği yerken, evden telefon geldi. Angora Evleri'nin güvenlik biriminden aramışlar ve Mustafa Sarıgül'ün beni ziyaret etmek istediğini söylemişler.

OLCAY HANIM'I GÖRÜNCE
Ben de, hemen geleceğimi belirterek misafir etmelerini istedim. Benim Angora Sitesi'ndek evimle Baykal'ın evi aynı sokakta. Sarıgül, benim evime giderken Deniz Bey'in eşi Olcay Hanım'la karşılaşmış. Bana geçmiş olsun dedikten sonra, bunu anlattı ve 'Olcay Hanım'ı görünce içim cız etti. Sayın Baykal'ı ziyaret etsem acaba nasıl karşılar' diye sordu. Sonra da Baykal'ın evine haber gönderip, ziyaret etmek isteğini iletti.

BAYKAL GÜLER YÜZLE KARŞILADI
Sayın Baykal, 'birlikte buyursunlar bekliyorum' diye haber göndermiş. Bunun üzerine Sarıgül ile beraber Baykal'ın evine gittik. Karşılaşma anı çok sıcak geçti. Baykal bizi, nezaketle, olgunlukla, güleryüzle karşıladı. Olcay hanım pasta ve çay ikram etti. Yaklaşık bir saat süren ziyaret sırasında eski anıları tazeledik.

CHP KONUŞULMADI:
Sarıgül'ün, Baykal'ı ziyareti tamamen spontane gelişti. Canlı tanığıyım. Bütün samimiyetimle söylüyorum, görüşmede CHP veya siyaset üstüne bir konuşma olmadı. Ziyaret  farklı yorumlanabilir. Ancak şerefim üstüne söylüyorum ki, siyaset stratejisi konusunda tek kelime bile edilmedi. Geçmişteki yaşadıklarımızı, ortak hikayelerimizi anımsayıp konuştuk. Nezaket amaçlı, kendiliğinden gelişen bir görüşme oldu.

SARIGÜL KIYACAK, BAYKAL ŞAHİTLİK YAPACAK
Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın nikah töreni ilginç bir buluşmaya tanıklık yapacak. Mustafa Sarıgül, Baykal'a karşı genel başkan adayı olduğu olaylı CHP kongresi sonrası Baykal ile ikinci kez bir araya gelecek. Işık'ın Burcu Kapu ile dünya evine gireceği nikahı Şişli Belediye Başkanı Sarıgül kıyacak. Işık'ın şahitlerinden biri de Deniz Baykal. Diğer sahitler arasında Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Nafiz Özak, Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, işadamı Ferit Şahenk, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kaan Köksal ve Teknik Direktör Fatih Terim de var.

'MAGANDA'DAN ZİYARETE UZANAN YOL
Baykal - Sarıgül ikilisi en son 2005'te olaylı CHP kongresinde karşılaştı. İki taraf da kılıçları çekmişti. Sarıgül, Baykal'ın karşısında lider adayıydı. Baykal kurultayda yaptığı konuşmada, Sarıgül ile ilgili rüşvet iddialarını gündeme getirmiş ve 'CHP ne rüşvet alanlara, ne de verenlere pabuç bırakacak. Bu CHP Genel Başkanı'nı senin ağababaların bile kaçırtamadı. Maganda ağzını bırak, bu ağızlarla bir yere varamazsın. Sen kim oluyorsun, otur yerine' diye hakaret etmişti. Sargül bu tavır sırasında çok öfkelenmiş ve taraflar arasında yumruklu kavga çıkmıştı. Sarıgül İstanbul'a dönüşünde 'Genel merkezin baronları beni durduramayacak' diye meydan okumuştu. Bu olaylı kongrenin ardından Sarıgül CHP'den ihraç edildi. Baykal'a yönelik kaset komplosunun ardından patlayan yine Baykal'a yönelik suikast iddiasında da Sarıgül'ün Baykal'ı vurdurtacağı öne sürülmüştü. Sarıgül, bir süre önce de Kılıçdaroğlu'nu destekleme kararı almıştı. (Akşam)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler