YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
4 CHP'li açlık grevine başladı
4 CHP'li açlık grevine başladı
25 Aralık 2013 16:48
4 CHP'li, eski Ak Partili belediye başkanının aday gösterilmesine tepki olarak açlık grevine başladı.

Antalya'da 4 CHP'li, eski Ak Partili belediye başkanı Erdal Öner'in CHP'den Kepez Belediye Başkanlığı için aday gösterilmesine tepki olarak açlık grevine başladı.

Parti binası önüne çadır kuran CHP'liler, Genel Merkez karardan geri dönünceye kadar grevin süreceğini söyledi.

Burhan Demiröz, Akali Tunçbilek, Veli Urcun, İbrahim Karataş adlı 4 partili, CHP'nin Kepez ilçe binası önünde çadır kurarak açlık grevine başladı. Çadıra 'Kepez gerçek CHP'lilerle kazanılır', 'Erdal Öner'i CHP'de istemiyoruz' yazılı dövizler asıldı.

Çadır önünde bir açıklama yapan, CHP'nin Kepez delegesi de olan Burhan Demiröz, "Bugün burada, CHP'ye yıllardır emek veren parti neferleri olarak, partisinin 'Dokumaport' diye anılan peşkeş nedeniyle 2009 seçimlerinde aday göstermeyip ihraç ettiği Erdal Öner'in CHP'nin Kepez Belediye Başkan adayı yapılmasına tepki olarak, aylardır söylediğimiz eylemlerin bir uzantısı olarak açlık grevine giriyoruz" dedi.

PM'de karar değiştirilebilir

Erdal Öner'in Kepez'de aday olmaması gerektiğini belirten Demiröz, "CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Antalya'da yaşanabilecek gerilimden habersiz olduğuna, geçtiğimiz günlerde Erdal Öner'i Kepez Belediye Başkan adayı olarak açıkladığına inanıyoruz. Her ne kadar CHP MYK'sından adaylığı geçmiş olsa da 5 Ocak 2014 günü toplanacak olan Parti Meclisi'nde kararın değişebileceğini düşünüyoruz" diye konuştu.

Genel Merkez tabanın sesini duysun

30 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin Kepez'de ve Antalya'da başarılı olması için tüm çabayı göstermeye hazır olduklarını vurgulayan Burhan Demiröz, şöyle devam etti:

"Ancak bu başarıyı, belediye başkanlığı döneminde dokuma alanını 49 yıllığına peşkeş çektiği için partililerimizin çadırlı eylem yaptığı, Antalya'da 2'nci İdare Mahkemesi'nde dava açtığı, partisi AKP tarafından ihraç edilen Erdal Öner'le yakalamamız mümkün değil. CHP Genel Merkezi, Kepez'den yükselen tabanın sesine kulak vermelidir."

Karardan dönülene kadar grevdeyiz

CHP'nin Kepez adayının Erdal Öner olarak açıklanmasının kendilerini üzdüğünü anlatan Burhan Demiröz, "Biz bu kararı içimize sindiremiyoruz. CHP Genel Merkezi sesimizi duyup kararından geri dönene kadar açlık grevine başlıyoruz. Cumhuriyet Halk Partililiğimize yakışır karşı duruşlarımızı sonuna kadar sürdüreceğiz, eylemlerimize devam edeceğiz. Öner'in aday olmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

İmza kampanyası başlatıldı

Basın açıklamasının ardından kurdukları 'Erdal Öner'e hayır açlık grevi çadırı' önünde basın mensuplarına poz veren CHP'liler, Öner'in adaylığının geri çekilmesi için imza kampanyası da başlattı.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler