YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
338 oy aldı, TBMM'nin 25. Başkanı oldu
İlk iki turda seçilemeyen Mehmet Ali Şahin, 3. turda 338 oy alarak Meclis'in 25. başkanı oldu
338 oy aldı, TBMM'nin 25. Başkanı oldu
05 Ağustos 2009 / 16:16 Güncelleme: 05 Ağustos 2009 / 00:00

TBMM Genel Kurulu, Meclis başkanını seçmek üzere saat 15.00'de toplandı.


TBMM Başkanvekili Meral Akşener, yeterli çoğunluğun bulunduğunu bildirerek, birleşimi açtı.


Akşener, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, ''İş Kanunu, İşsizlik Sigortası Kanunu ve Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun''unun bir maddesini iade ettiğine ilişkin tezkerenin okunmasının ardından gündeme geçti.


DTP'liler Erdoğan'ın uzatttığı zeytin dalına bugünkü seçimlerde bir jestle cevap verecekler. DTP adayı Hasip Kaplan adaylıktan çekilmişti. DTP'li vekillerin bugünkü turda Mehmet Ali Şahin'e oy vermesi bekleniyor.


3 turda yeter oy sayısı 276... Dünkü 2. turu 322 oyla kapatan Mehmet Ali Şahin'in TBMM yeni Başkanı olarak bugün seçilmesi bekleniyor.


Hasip Kaplan'ın adaylıktan çekilmesiyle aday sayısı 4'e indi...


AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin


CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici


MHP Sakarya Milletvili Münir Kutluata


Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç 


Akşener'in adayları teker teker okumasının ardından oylama başladı.


TBMM Başkanlığı için 3. tur seçimi milletvekillerinin oylarını kullanması ile tamamlandı.


AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin 338 oyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlık koltuğuna oturdu....


Diğer adaylar


CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici: 103


MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata: 66


Tunceli Bağımsız Milletvekili Kamer Genç:


Geçersiz: 1


Boş: 9


 Şahin, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yıl görev yapacak.


YENİ BAŞKAN ŞAHİN'DEN İLK MESAJ


TBMM Genel Kurulu'nda, Meclis Başkanı seçimi için üçüncü tur oylama yapıldı. AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, 338 oy alarak TBMM Başkanı seçildi. AK Parti Antalya Milletvekili Mehmet Ali Şahin, TBMM'nin 24. başkanı oldu. TBMM Genel Kurulu'nda yapılan üçüncü tur oylamaya 518 milletvekili katıldı. 338 oy alan AK Parti Antalya Milletvekili Şahin, böylece Meclis Başkanı seçildi.


Adaylardan CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici 103, MHP Sakarya Milletvekili Münir Kutluata 66, Bağımsız Tunceli Milletvekili Kamer Genç ise 1 oy aldı. 9 oy boş çıktı, 1 oy da geçersiz sayıldı. Şahin, Meclisin yeni başkanı olarak 2 yıl görev yapacak.Başkan seçildikten sonra söz alarak kürsüye çıkan Şahin, vekillere teşekkür ederek şunları söyledi: Oylarınızla omuzlarıma büyük bir sorumluluk yüklediniz.  Bunun ağırlığını tüm benliğimde hissediyorum. Görevde kaldığım süre içinde Meclis Başkanı olarak Anayasamız, içtüzüğümüz hukuk kuralları içinde tam bir tarafsızlıkla yüce Meclis'e hizmet etmeye çalışacağımı söylemek istiyorum. Destek ve uyarılarınız benim için çok değerli olacaktır.


1 Ekim'de başlayacak yeni yasama yılında Meclisimizin gündemi çok yoğun olacak. Bu yıl da demokrasimizi güçlendirecek adımlarda Meclisimizin çok önemli bir çalışma yapacağına inanıyorum. TBMM'nin ilk Başkanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anacağım. Onun ecdadımızla kurtuğu Cumhuriyet'i daha da yüceltmek, daha da geliştirmek, hedefi yani çağdaş uygarlığı yakalamak hepimizin görevi. Bu zamana kadar burada görev yapanlar bu uğurda tüm çabaları gösterdiler. Bundan sonra da bu hedefi yakalamak için elimizden gelen ne gayret varsa ortaya koyacağız. Bu akşam Berat Kandili, kandilinizi tebrik ediyorum.  Hepinize teşekkür ediyorum. Bu seçim bitmiştir. Bana oy veren, vermeyen tüm arkadaşlarım bana eşit yakınlıkta ve uzaklıktadır. Büyük bir tarafsızlıkla yüce Meclis'e hizmet edeceğim.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler