YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
301'de süreç başlıyor
301'de süreç başlıyor
301'de süreç başlıyor
14 Nisan 2008 / 11:46 Güncelleme: 14 Nisan 2008 / 00:00

CHP İzmir Milletvekili Güldal Mumcu tarafından komisyona sevk edilmeyen 301'de çözüme ulaşıldı.


Meclis Başkanvekili CHP'li Güldal Mumcu'nun beklettiği teklifin Meclis sürecini, Meclis Başkanı Köksal Toptan başlattı.

Teklife göre, savcılar 301'inci madde kapsamında suç işlediklerini düşündükleri herkesi soruşturabilecek, iddianame hazırlayabilecek.

Dosya, izin makamının önüne yani Cumhurbaşkanı'na, ancak mahkeme aşamasında gidecek. İzin yetkisi, soruşturma değil, kovuşturma aşamasında yani mahkeme iddianameyi kabul ettikten sonra devreye girecek.

Toptan: "Yetki Cumhurbaşkanı'nı zor durumda bırakır"

TBMM Başkanı Toptan bu sabah düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı'na böyle bir yetki verilmesinin bu makamı zor durumda bırakacağını belirtti.

Eskiden olduğu gibi Adalet Bakanlığı iznini aramanın en doğru yaklaşım olacağını söyleyen Toptan, "Adalet Bakanlığı'nın elinde konuyla ilgili uzmanlar ve bakanı bilgilendirecek imkanlar vardır" dedi.

Bazı hukukçular da, "İzin yetkisi daha erken yani soruşturma aşamasında devreye girmeli, izin makamı da Cumhurbaşkanı değil, Adalet Bakanı olmalı" diyor.

Hükümet de, izin makamına ilişkin değişikliğe açık. Ancak bunun için önerinin muhalefetten gelmesini bekliyor.

Sosyal Güvenlik tasarısı da görüşülecek

Görüşmelerine üç hafta önce başlanan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasası'nda değişiklik yapan yasa tasarısına da, TBMM'de devam edilecek.

Tasarının bu hafta yasalaşması planlanıyor. AK Parti Grubu, milletvekillerini Ankara'dan ayrılmamaları konusunda uyarırken, tasarının yasalaşması amacıyla yoğun bir çalışma programı uygulanacağını bildirdi.

Tasarıyla, personel mevzuatına göre almış oldukları disiplin cezası sonucu 23 Nisan 1999 ile 14 Şubat 2005 tarihleri arasında memuriyetleri sona eren ancak 22 Haziran 2006 tarihinde çıkan afla yeniden memuriyete dönen kişiler, geçmişe dönük borçlanabilecek.

Banka, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların teşkil ettikleri birliklerin personeli için kurulmuş bulunan sandıkların iştirakçileri ile aylık veya gelir bağlanmış olanlar ile bunların hak sahipleri, herhangi bir işleme gerek kalmaksızın kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl içinde Sosyal Güvenlik Kurumu'na devredilecek ve bu sandıklardan yararlanan kişiler kanun kapsamına alınacak.

Tasarıda, kayıt dışı istihdamı önlemek için de düzenleme yapılıyor. İşletmenin büyüklüğü, işçi sayısı gibi kriterler dikkate alınarak işveren, işçinin ücret, prim, ikramiye gibi tüm ödemelerini özel olarak banka hesabına yatıracak.

Banka aracılığıyla ödenmeyen ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her çeşit istihkakları gider olarak indirilemeyecek.Yabancı ülkelerde Türk kültürüne hizmet eden Türk asıllı ve yabancı uyruklu öğretmen veya din görevlilerine; asgari 15 yıl hizmeti bulunma şartıyla sosyal yardımda bulunulacak.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler