YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 büyük araştırma şirketinin yaptığı tahminlerde ortak sonuçlar çıktı
3 büyük araştırma şirketinin yaptığı tahminlerde ortak sonuçlar çıktı
3 büyük araştırma şirketinin yaptığı tahminlerde ortak sonuçlar çıktı
25 Mart 2009 / 09:48 Güncelleme: 25 Mart 2009 / 00:00

A&G, Anar, Pollmark araştırma şirketlerinin yöneticileri, 29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili tahminlerini açıkladı.


29 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerle ilgili yapılan yapılan anketlerde ortak sonuçlar çıkıyor. A&G, Anar, Pollmark araştırma şirketlerinin yöneticileri, AK Part'nin yüzde 46 civarında oy alacağını tahmin ettiklerini açıkladılar.


29 Mart tarihinde yapılacak yerel seçim sonuçlarına ilişkin araştırmacıların ortak tahmini AK Parti'nin yüzde 46 civarında oy alacağı yönünde. Hafta sonu yapılacak yerel seçimlerde en büyük sınavı araştırma şirketleri verecek. A&G, Anar, Pollmark aaraştırma şirketlerinin yöneticilerinin ortak tahmini AK Parti: yüzde 43-47, CHP: yüzde 24-26, MHP yüzde 14-16.


TERS KÖŞE OLABİLİRİZ


Bugüne kadar yapılan seçimlerde yaptığı tahminlerdeki başarı nedeniyle A&G Araştırma şirketi yöneticisi Adil Gür “Gözler bizim üzerimizde ama bu seçim ben dahil bütün araştırmacıları ters köşeye yatırabilir” diyor. AK Parti'nin birkaç hafta önce kadar yüzde 40 civarında göründüğünü söyleyen Gür, son haftalarda oylarda toparlanma olduğunu ve yüzde 43-46 arasında bir oy alabileceğini söyledi. Adil Gür, bu oranın Türkiye'nin yaşadığı ekonomik krize rağmen başarı olduğunu söyleyerek; bunda Ergenekon, Davos çıkışı ve ekonomik tedbirlerin etkisi olduğunu söyledi. Gür, CHP'nin yüzde 25-26 oranında olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.


22 TEMMUZ DENGESİ DEĞİŞMEDİ


Anar Araştırma Şirketi yöneticilerinden Prof. Dr. İbrahim Uslu, geçen hafta sonu yapılan araştırma sonuçlarına göre 22 Temmuz dengelerinin pek değişmediğini söyledi. Genel olarak son bir ay içinde AK Parti'nin yüzde 43-46, CHP'nin 24-26, MHP'nin ise 14-16 bandında olduğunu söyledi. Uslu, bu seçimde AK Parti'nin alacağı oya rağmen bazı ile ve ilçelerde seçimi kaybedeceği yani belediye başkanı sayısında azalma olacağını da ifade etti. Bunun nedeni ise tamemen yanlış adaylardan kaynaklandığını söyledi. Bunun en açık örneğinin ise Urfa adayı olduğunu ifade etti.


AK Parti'nin oy oranını mevcut krize rağmen başarılı bulan uslu, CHP'nin oyundaki yükselişi ise yeterli görmüyor.


BİR İKİ PUAN SAPMA OLABİLİR


Pollmark Araştırma Şirketi oratklarınrdan Yard. Doç. Dr. Ertan Aydın: Elimizdeki araştırmalara baktığımızda il genel meclisi oranı AK Parti yüzde 48, CHP yüzde 23 ve MHP 15-16 civarında. Ama ihtiyat olarak şunu hemen söyle-yim ki, son haftada bu oranlarda bir değişim olacaktır. Yani her partinin oyu birkaç puan düşüp, artabilir. Ancak bu rakamlara bizi aldatmasın. Çünkü biz il genel meclisi oyunu araştırırken soruyu şu şekilde soruyoruz: “Yarın seçim olsa kime verirsiniz? Yerel seçim için bu soruyu sorduğunuzda alacağınız cevap ile seçim sonuçlara arasında bir-iki puanlık fark olabilir.”Yeni ŞafakSİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler