YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 bin TL tazminat kazandı
3 bin TL tazminat kazandı
09 Eylül 2009 10:40
Erdoğan, ''Kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla gazeteci Cüneyt Arcayürek'e tazminat davası açmıştı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Politika Durağı'' adlı programda, ''Kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla gazeteci Cüneyt Arcayürek ile programın yayımlandığı KanalTürk televizyonu hakkında açtığı davada, 3 bin TL manevi tazminat kazandı.

Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesinde yeniden görülen davanın karar duruşmasına, Erdoğan'ın avukatı Muammer Cemaloğlu ile Arcayürek'in avukatı Alper Öktem katıldı.

Hakim Kenan Altıparmak, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin, mahkemenin daha önce vermiş olduğu kararı bozduğunu hatırlatarak, taraflardan karara ilişkin görüşlerini sordu.

Avukat Cemaloğlu, bozma kararına uyulmasını talep ederken, avukat Öktem ise mahkemenin daha önceki kararında direnmesini istedi.

Mahkeme Hakimi, ara kararında, Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin bozma kararına uyulmasını kararlaştırdı.

Daha önceki iddialarını tekrarlayan avukat Cemaloğlu, davanın kabulüne karar verilmesini isterken, avukat Öktem de davanın reddini talep etti.

Mahkeme, davayı kısmen kabul ederek, Arcayürek ve televizyon kanalının, Başbakan Erdoğan'a, yasal faiziyle birlikte 3 bin TL manevi tazminat ödemesine karar verdi.

Dava dilekçesinde ise KanalTürk televizyon kanalında, 10 Haziran 2007 tarihinde yayımlanan ''Politika Durağı'' adlı programda, Arcayürek'in, ''Erdoğan'ın şahsiyet haklarına tecavüz niteliğinde; şeref, haysiyet ve onuruna yönelik tahkir ve tezyif edici beyanlarda, fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretlerde bulunduğu'' iddia edilmişti.

Bu ifadelerle Başbakan Erdoğan'ın ''Kişilik haklarının ağır biçimde saldırıya uğradığı'' savunulan dilekçede, KanalTürk televizyon kanalı ve gazeteci Arcayürek'ten, yayın tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle birlikte 10 bin TL manevi tazminat talebinde bulunulmuştu.

Ankara 14. Asliye Hukuk Mahkemesi, davanın reddine karar vermiş, ancak Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı bozarak dosyayı yerel mahkemeye geri göndermişti.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler