YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
3 BDP'li Turan'ı ziyaret etti
Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'a BDP ziyareti
3 BDP'li Turan'ı ziyaret etti
08 Ekim 2010 / 20:21 Güncelleme: 08 Ekim 2010 / 20:22

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi Akın Birdal'ın da aralarında bulunduğu 3 BDP milletvekili, ''Devrimci Karargah Örgütü'' soruşturması kapsamında tutuklanarak Silivri Cezaevine konulan SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan'ı ziyaret etti.

Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesine gelen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi ve BDP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, BDP Grup Başkanvekili ve Batman Milletvekili Bengi Yıldız ile İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, 4 No'lu L Tipi Cezaevinde bulunan SDP Genel Başkanı Turan'ın yanısıra, Genel Başkan Yardımcıları Günay Kubilay ve Ecevit Piroğlu, parti üyesi Ulaş Bayraktaroğlu, Toplumsal Özgürlük Platformu (TÖP) sözcüleri Oğuzhan Kayserilioğlu ve Tuncay Yılmaz ile yaklaşık 3 saat görüştü.

Yerleşkeden ayrılırken gazetecilere açıklama yapan Birdal, ''Devrimci Karargah'' adı altında yapılan SDP ve TÖP'e yönelik operasyonun üzerindeki hukuksuzluğa, haksızlığa dikkati çekmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi.

Birdal, ''Arkadaşlarımız üzerine yapılan operasyon, sadece düşünce ve örgütlenme özgürlüğüne yönelik bir operasyon değil, aynı zamanda demokrasiye yönelik bir operasyon. Kuşkusuz bu operasyon rastlantı değil'' şeklinde konuştu.

SDP'nin onursal başkanı olduğunu hatırlatan Birdal, operasyon nedeniyle büyük üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Birdal, SDP'nin de diğer partiler gibi demokrasi açısından çok önemli olduğunu kaydederek, SDP'nin, demokratik siyaset yapan, demokratik, barışçıl bir parti olarak kurulduğunu ifade etti.

Yapılan operasyonun, solun ve sosyalistlerin birliğine yönelik bir saldırı olduğunu savunan Birdal, operasyonda gözaltına alınanların ''evet'' ya da ''hayır''a mecbur kalmayı reddeden, halk oylamasında "boykot" cephesinde yeralan, yeni bir seçenekle 13 Eylülden itibaren demokratik sivil bir anayasa sürecinin başlatılması konusunda irade koyan kişiler olduğunu söyledi. AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler