YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"29 Mart'taki seçimlerde birinci parti olacağız"
"29 Mart'taki seçimlerde birinci parti olacağız"
"29 Mart'taki seçimlerde birinci parti olacağız"
18 Mart 2009 / 10:39 Güncelleme: 18 Mart 2009 / 00:00

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin NTV'de katıldığı bir programda yerel seçimlerle ilgili soruları yanıtladı. Şahin" Seçimlerde yüzde 42'nin üzerinde oy alacağız" açıklamasında bulundu
 


Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin “CHP lideri Baykal’ın AKP’nin ancak yüzde 52’nin üstünde oy alması halinde başarılı sayılacağına” ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine şöyle konuştu: “Ben seçim sonuçlarıyla ilgili şimdiye kadar önceden hiç saptamam olmadı. Bu seçimde de bunu söyleyemem. Ama birinci parti olacağımızı söyleyebilirim. Yüzde 42’nin üzerinde oy alacağız. Benim için başarı budur. 2004 yerel seçimlerinde il genel meclisi bazında aldığımız oyun üzerine çıkmış olacağız.


Ama Baykal’ın yüzde 52 değerlendirmesi kendi takdiridir. Partilerin diğer partilerin alacağı oya değil de kendi alacakları oya bakmaları en doğrusu olur. Bu bir anlamda onun pes ettiği anlamına gelir. Ana muhalefet partisi liderinin, iktidar partisinin öyle bir oyu alacağı beklentisi şeklinde de yorumlanır.”


Şahin, “Yüzde 47’nin üzerinde oy almayı değil de yüzde 42’yi başarı olarak koydunuz” denilmesi üzerine de “Ben her seçimi kendi kategorisinde değerlendiriyorum. Yerel seçimler bazında bakıyorum. 2007’nin muadili 2002’dir, yerel seçimin muadili de 2004 seçimidir. Ben yüzde 42 derken bu yüzde 47’nin de üzerinde olabilir tabii...” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler