YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın mağdurları bugün Türkiye'yi yönetiyor
28 Şubat'ın mağdurları bugün Türkiye'yi yönetiyor
09 Mayıs 2015 18:17
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "28 Şubat'ı yapanlar 'bin yıl sürecek' diyorlardı. 28 Şubat'ı yapanların yerinde yeller esiyor, 28 Şubat'ın mağdurları bugün Türkiye'yi yönetiyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Güneysu ilçesinde, Yedi Renk Tek Yürek Platformu tarafından düzenlenen "Yeni Demokratik Anayasa Temelli Başkanlık Sistemi" panelinde yaptığı konuşmada, yeni Türkiye anlayışını ceberut devlet anlayışından kerim devlet anlayışına geçiş olarak nitelendirerek, bu nedenle eski Türkiye'nin unutulmaması gerektiğini belirtti.

Kurtulmuş, Türkiye'de darbelerin sık sık gündeme getirildiğini anımsatarak, "1960 darbesi oluyor, darbeciler ülkeyi bin sene yöneteceklerini sanıyor, ömürleri üç sene sürüyor. 12 Eylül darbecileri, sandık ortada olduğu için ömürleri birkaç sene sürüyor. Rahmetli Özal birkaç sene sonra millet tarafından iktidara getiriliyor. 28 Şubat'ı yapanlar 'bin yıl sürecek' diyorlardı. 28 Şubat'ı yapanların yerinde yeller esiyor, 28 Şubat'ın mağdurları bugün Türkiye'yi yönetiyor" ifadesini kullandı.

Başkanlık sistemi

Kurtulmuş, halkın ne yaparsa yapsın doğru yapacağına inanan kişilerin başkanlık sistemini de istediğini belirterek, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanını halk seçtikten sonra amiyane tabirle artık macun tüpten çıkmıştır. Bu istikamette adım atılmıştır. Bu memlekette bu millet, kendi cumhurbaşkanını doğrudan seçmeyi sürdürürse, milletin çarşısından, pazarından geçmeyen, milletin tarihiyle ilgisi olmayan, milletin, diniyle, değerleriyle bütünleşmeyen, milletin türküsünü, şarkısını söylemeyen, milletin camisinden, mescidinden geçmeyen hiç kimse bu ülkede cumhurbaşkanı olamayacaktır. Türkiye sosyolojisi bunu söylüyor ve bu şekilde ortaya koymaya devam edecek ve inşallah Türkiye milletçe seçilmiş bir başkanlık sistemine evrilecektir."

Türkiye'nin 2023'e kadar tamamlayacağı 4 temel değişim noktası olduğunu anlatan Numan Kurtulmuş, "Bunları tamamlamak milletin bizden beklentisidir. Bunlardan birincisi yeni anayasadır. Türkiye'nin başkanlık sistemli esaslı yeni bir anayasaya geçme mecburiyeti vardır" dedi.

Terörle mücadele

Antidemokratik yasaların değiştirilmesi, Türkiye'de toplumsal bütünlüğün sağlanması gerektiğini savunan Kurtulmuş, "Terörün ortadan kaldırılması gereklidir. Kim hangi provokasyonu ortaya koyarsa koysun, Türkiye'de halkın büyük çoğunluğu kardeş kavgası istemiyor, silahların konuşmasını istemiyor. Türkiye'de barış ve kardeşlik istiyor. Bin yıldır bu topraklarda kardeşçe yaşanıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Yeni Türkiye anlayışı

Numan Kurtulmuş, yeni Türkiye yürüyüşünün milletçe tamamlanmasını isteyerek, "Yeni Türkiye aslında Türkiye'nin 150 yıllık derin uykusundan uyanışının adıdır. Yeni Türkiye gerçekten halkın kendi kökleriyle buluşmasının adıdır. Devleti yönetenlerle milletin arasındaki uçurumların kaldırılarak devlet millet bütünleşmesinin adıdır. Yeni Türkiye ceberut devletten kerim devlete geçişin adıdır" dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler