YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
28 Şubat'ın asıl aktörleri
28 Şubat'ın asıl aktörleri
22 Nisan 2012 21:52
Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ''28 Şubat sürecinin asıl aktörleri; işçiye, memura, emekliye bir çırpıda yüzde 50 zam vermek için musluklarını kıstığımız patronlardır'' dedi.

Partisinin Sakarya İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Divan Kurulu'nda konuşan Kamalak, son günlerde 28 Şubat sürecine ilişkin yapılan soruşturma ve tutuklamalara değindi.

''28 Şubat sürecinin asıl aktörleri, işçiye, memura, emekliye bir çırpıda yüzde 50 zam vermek için musluklarını kıstığımız patronlardır'' diyen Kamalak, ''28 Şubat sürecini müteakiben birileri başbakanlığı üstlenmişti. Onu pijamayla karşılayanlardır asıl aktörler. Elbette bu süreçte suç işleyenler yargılanmalı ama perde gerisindekiler de ortaya çıkarılmalı'' ifadesini kullandı.


-''Cumhurbaşkanlığı sıfatı Kenan Evren'den alınmalı''-


Kamalak, 27 Mayıs 1960 darbesiyle Cemal Gürsel'in cumhurbaşkanlığına getirildiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

''Ölmüş de olsa cumhurbaşkanlığı makamı Cemal Gürsel'den hükmen alınmalıdır. 12 Eylül'ü müteakiben Kenan Evren, önce devlet başkanlığına sonra da cumhurbaşkanlığına getirildi. Cumhurbaşkanlığı sıfatı Kenan Evren'den alınmalıdır. Ölçü Hakka tapan milletimin, halkımın iradesidir, cumhurun iradesidir. Bunun için de iktidara sesleniyoruz, Meclisteki muhalefete sesleniyoruz; bu durumda Kenan Evren'i yargılarken onun koymuş olduğu anayasa kurallarıyla amel edemezsin, etmemen lazım. Darbecinin koymuş olduğu kural, demokrasiye hizmet etmez. Eşkıya geldiği zaman, Meclisi bastığı zaman daha önceki kuralları askıya almıyor mu  27 Mayıs ve 12 Eylül'de öyle olmadı mı  Bir kısım eşkıyanın yapmış olduğu işi kocaman TBMM hukuka ve milli iradeye uygun olarak gerçekleştiremeyecek mi ''


-''1924 Anayasası geçici olarak yürürlüğe konulsun''-


Yargılamaların hukuka uygun bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için çözüm önerilerinin de bulunduğunu dile getiren Mustafa Kamalak, ''12 Eylül Anayasası'nı askıya al. Yerine 27 Mayıs darbesinden önce yürürlükte olan milli iradenin, Kurtuluş Savaşı'nı yapmış olan meclisin yaptığı 1924 Anayasası'nı yeniden yürürlüğe koy. Milli görüş olarak öneriyoruz'' diye konuştu.

Kamalak, toplantının ardından Anadolu Ajansı Sakarya Bölge Müdürlüğü'nü ziyaret etti.

Ziyarette, Bölge Müdürü Atakan Çelik ile bir süre görüşen Kamalak, AA'nın 92. yılını kutladı.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler