YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''2013 yılı için büyüme hedefi tutmayacaktır"
''2013 yılı için büyüme hedefi tutmayacaktır"
01 Nisan 2013 13:09
CHP İstanbul Milletvekili Müslim Sarı, 2013 yılı için büyüme hedefinin tutmayacağını, bu yılın yüzde 3 civarında bir büyüme ile kapanacağını savundu.

Sarı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, bugün açıklanan 2012 yılının yüzde 1,4 olan son çeyrek ve 2,2 olan 2012 yılı büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Büyüme oranlarının son 3 yıldır hızla aşağı indiğini belirten Sarı, kamu harcamaları çıkarıldığı zaman ekonomide 2012'nin son çeyreğinde büyümenin negatif olduğunu söyledi.

Özel sektör yatırım harcamaları ve makine teçhizat alımlarının da negatif olduğuna dikkati çeken Sarı, bunun orta ve uzun vadede yatırım harcamalarına ilişkin ciddi bir sıkıntının olacağını gösterdiğini belirtti.

Türkiye'nin sadece kamu yatırım ve tüketim harcamaları ile net ihracatla büyüdüğünü ifade eden Sarı, ''2012 büyüme hedefleri tutmamıştır'' dedi.

Sarı, 8 çeyrektir büyüme oranlarındaki artış hızının gerilediğini kaydederek, bu rakamın, 2013'ün ilk çeyreğinde sıfıra yakın bir rakam olabileceğini savundu. Sarı, şöyle devam etti:

''Kamuoyunda, 'Türkiye AKP hükümetleri dönemi boyunca çok büyümüştür' şeklinde bir algı var. Böyle bir şey yok. Devletin resmi rakamlarına baktığımızda, bu son büyüme rakamı da dahil son 10 yılda 2003'ten 2012'ye kadar Türkiye ekonomisinin ortalama büyüme hızı yüzde 5. Cumhuriyet kurulduğundan bugüne kadar Türkiye ekonomisinin büyüme ortalaması da yüzde 5. AKP hükümetleri boyunca Türkiye ancak tarihsel ortalamaları kadar büyümüş. Yani ortada bir Türk mucizesi yok.''

Sarı, Orta Vadeli Program (OVP) hedefinin tutmadığını ve işsizliğin çift haneli rakama çıktığını anımsatarak, 2013, 2014, 2015'te yüzde 9'un altında işsizlik öngören hükümetin mevcut büyüme oranlarıyla bunu tutturmasının olanaksız olduğunu ileri sürdü.

Büyüme hedeflerinin de tutmayacağını iddia eden Sarı, ''Türkiye'nin önünde büyümelerin düşük kalacağı bir 3 yıl var. Bunu hükümetin kendisi de söylüyor. Yüzde 4 civarında bir büyüme öngörüyor ki bu tarihsel ortalamaların altındadır. Şunu şimdiden söyleyebiliriz ki 2013 yılı için büyüme hedefi tutmayacaktır. Bu yılı yüzde 3 civarında bir büyüme ile kapatacağız'' diye konuştu.

Sarı, 2013, 2014 ve 2015 yılı enflasyon hedeflerinin de yüzde 5 olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti:

''Şimdiden ilan ediyorum, 2013 enflasyon hedefini tutturmamız olanaksız. Önümüzdeki dönem bütçe hedeflerinde sıkıntı olacak. Çünkü büyüme hedefleri tutmayacak. Büyüme hedefleri tutmayınca dolaylı vergi hedeflerine ulaşamayacağız. Haziran ayında Türkiye'de çok ciddi zamlar bekleniyor. Bu zam patikası içinde bizim enflasyon hedefini tutturmamız olanaksız.''

Sarı, cari işlemler açığı yeterince hızlı düşmediği için Türkiye ekonomisinin kırılganlığının önümüzdeki dönemde devam edeceğini savundu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler