YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"20 bin üyemizi seçmen kütüğüne kaydetmemişler"
"20 bin üyemizi seçmen kütüğüne kaydetmemişler"
15 Ağustos 2013 16:20
CHP Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı, geçen sene oy kullandığı halde bu sene seçim kütüğüne kaydı olmayan 20 bin CHP üyesinin olduğunu söyledi.

 

Halıcı, CHP'nin seçimle ilgili elektronik ortamda geliştirdiği "e-Seçim" sitesini basına tanıttı. Burada yaptığı sunumda seçimlerle ilgili oluşan hataları ele alan Halıcı, basının önünde bir uygulama yaparak, e-Seçmen'in nasıl kullanılacağı hakkında bilgi verdi.

Seçimlerde ortaya çıkan iki sorun hakkında İçişleri Bakanlığı'na soru önergesi gönderdiklerinin altını çizen Halıcı, "TC kimlik numarası olduğu halde seçmen listesinde olmayan vatandaşların olduğunu gördük. İkincisi hayatta olmadığı halde oyu olan mükerrer seçmenlerin olduğunu gördük. Bu iki durumu İçişleri Bakanlığına sorduk cevap bekliyoruz." diye konuştu.

Halıcı, ardından soruları cevapladı. CHP tarafından yapılan bu seçim çalışmalarının YSK tarafından yapılması gerektiğini vurgulayan Halıcı, "Bize teşekkür edeceklerine bir de bu çalışmaları yürüttüğümüz için benim hakkımda fezleke var." diye ekledi.

Halıcı, "2011 yılında oy kullanıp hala hayatta olmasına rağmen önümüzdeki seçim kütüğünde kaydı olmayanlar hakkında bir rakam verebilir misiniz?" sorusuna karşılık olarak ise, "Tabi ki bu bizim CHP üyeler üzerinden yaptığımız bir araştırmadır. Çünkü TC kimlik numarası üzerinden yaptığımız bir araştırmadır. Bu yüzden kendi üye bilgilerimizden hareketle yaklaşık 20 bin CHP üyesinin seçmen listesinde gözükmediğini tespit ettik. Bir önceki seçimde oy kullandıkları halde bu seçimde isimleri yok. 20 bin hiç küçümsenecek bir rakam değil. Aynı evde CHP üyesi olmayıp da ailesiyle birlikte kaldığı düşünülürse ortalama 4 kişiden bu rakam 100 bin kişinin kayıp olduğu anlamına geliyor. Bizi CHP dışındakilerin de bu durumda olması korkutuyor." şeklinde cevap verdi.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler