YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
2. tura katılmayan vekil
2. tura katılmayan vekil
02 Mayıs 2010 17:01
İzmir Bağımsız Milletvekili Recai Birgün,'Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 2. tur oylamalarına katılmayacağım.' dedi.

İzmir Bağımsız Milletvekili Recai Birgün, ''Saygı duyduğum ve bağlılığımdan asla şüphe duyulmasını istemediğim, benim için gerçekten çok özel insanı kırmaktansa, zaten ilkesel bir destekten öteye gitmeyen Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 2. tur oylamalarına katılmayacağım'' dedi.

Birgün, yaptığı yazılı açıklamada, ülke gündeminde önemli bir yer tutan Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 1. tur oylamalarına katıldığını anımsattı.

Bu oylamalara katılmasındaki amacının ''halen izinde olduğu ve siyasi görüşlerini olgunlaştıran merhum Bülent Ecevit'e, 57. Hükümet döneminde yapılan büyük haksızlıkların hesabının sorulabilmesi olduğunu'' ifade eden Birgün, bu konuda ''birlikte yola çıktıkları ve Ecevit hayattayken ailesine yapılan haksızlıkları kabul edemeyen insanların, her nedense siyasi alandaki değişiklikler ve Ecevit'in ölümü ile 57. Hükümet döneminde yaşananlara karşı verdiği mücadelede kendisini yalnız bıraktıklarını'' savundu.

Recai Birgün, ''2002 yılından beri Bülent Ecevit ve hükümetine yapılan siyasi tertipleri yüksek sesle dile getirdiğini'' belirterek, ''bu siyasi tertipleri birlikte yaşadıkları insanların, yapılanları çeşitli gerekçe ve siyasi menfaatleri doğrultusunda dile getirmekten vazgeçtiklerini'' kaydetti.

Birgün, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Benim çizgimde bir değişiklik olmadığından, yeni Anayasa değişikliklerine, yapılan bu tertiplerin hesabını sorma yönünden baktığım için merhum Bülent Ecevit'e karşı olan sayısız borçlarımdan birini ödemek olarak görmek gerekir. Bu sebeplerden dolayı Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 1. tur oylamalarına katılmam farklı çevrelerde değişik dedikodulara sebep olmuştur. Yaptıklarımın nedeni ve niçini sorgulanmadan yargısız bir şekilde infaz edildim. Bu infazı yapanlar içinde kendisini gazeteci sanan bazı köşe yazarları olduğu gibi, sevdiğim insanı kendi küçük menfaatlerine alet eden eski müteahhit, yeni siyasi dehalar da bulunmaktadır. Bu çevrelerin verdiği tepki beni asla etkilememiştir. Bu çevreler kendi aciz durumlarının farkında olmadan birtakım küçük menfaatlerin etkisinde, akla hayale gelmeyecek çirkin dedikodularla Ecevit ailesine olan bağlılığımın kamuoyunda sorgulanması yönünde gayretleri olmuştur. Bu insanların gerçek yüzü er ya da geç ortaya çıkacaktır. Fakat bu çevrelerin, çok sevdiğim ve ben de büyük emeği olan insana ulaşıp yalan ve yanlışlarla dolu senaryolarıyla etkilemesine asla ve asla izin veremem.

Kendi adıma, daima Ecevitlerin yanında oldum ve Ecevitlerin yanında olmaya devam edeceğim. Bu sebeplerden dolayı, çok sevdiğim, üstümdeki emeklerini asla unutamayacağım, saygı duyduğum ve bağlılığımdan asla şüphe duyulmasını istemediğim, benim için gerçekten çok özel insanı kırmaktansa zaten ilkesel bir destekten öteye gitmeyen Anayasa değişiklik teklifi görüşmelerinin 2. tur oylamalarına katılmayacağım tüm kamuoyuna duyurulur.'' AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler