YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"2 olayın denk gelmesi manidar"
Kılıçdaroğlu: Sorunların çözümü için CHP olarak katkıda bulunmaya hazırız
"2 olayın denk gelmesi manidar"
31 Mayıs 2010 / 19:27 Güncelleme: 31 Mayıs 2010 / 19:28

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail'in insani yardım götüren gemilere yönelik insanlık dışı saldırısının gerekçesi ne olursa olsun asla mazur gösterilemeyeceğini söyledi. Kılıçdaroğlu, İsrail'in yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda İskenderun'da böyle bir eylemin gerçekleşmesinin de gerçekten manidar olduğunu belirterek, sorunların çözümü noktasında CHP olarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını kaydetti.
 

Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Kılıçdaroğlu, Gazze'ye insani yardımların gönderileceğinin ilgili ülkelerin resmi makamları tarafından bilindiğini hatırlattı. "Ambargoyu delmeye yönelik bu son girişime Türkiye'den katılan ve filodakilerin en büyüğü olan Türk gemisinin hareketinden önce tarafımızdan İsrail makamları nezdinde kararlı girişimlerde ve uyarılarda bulunulabilinirdi." diyen Kılıçdaroğlu, yaşanılan vahim tablonun önünün alınmasının mümkün olabileceğini savundu.
 

Büyükelçinin geri çağrılmasının olumlu bir girişim olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, hükümetin konuyu başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere uluslararası örgütlerin gündemine getirmesini, yakından izlemesini ve hukuki yollara başvurmasını yerinde bulduklarını kaydetti.
 

İskenderun'daki terör saldırısının İsrail'in operasyonuyla bağlantısının olup olmadığına ilişkin bir soruya ise Kılıçdaroğlu, "Bu konuda değişik çevrelerin kaygıları var. Bunlar dile getiriliyor. Biz tabii İskenderun'da yaşanan olaydan gerçekten büyük üzüntü duyduk. 7 askerimizin şehit olması üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. İsrail Ordusu'nun yaptığı operasyonların sürdüğü bir ortamda Türkiye'de böyle bir eylemin gerçekleşmesi gerçekten de manidardır." cevabını verdi.
 Çözüm konusunda uluslararası çıkarlar doğrultusunda CHP olarak katkıda bulunmaya hazır olduklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, olay hakkında İsrail basınında karartma uygulandığına dikkat çekerek sadece bakanlık ve ordu sözcülerinin açıklamalarıyla konudan haberdar olabildiklerini söyledi.
 

"İsrail'in kendi soydaşlarına bir dönem uygulanan insanlık dışı davranışları bugün Gazze'de yaşayan masum halka uygulaması tüm dünyayı şaşırtmaktadır." diyen Kılıçdaroğlu, Müslüman aleminin bu konudaki haklı duyarlılığına katıldıklarını belirtti. İsrail'in orantısız güç kullanımına ilişkin tepkiler ortaya konurken tahriklere kapılınılmamasını isteyen Kılıçdaroğlu, "Vatandaşlarımızın hemen Türkiye'ye getirilerek tedavilerine burada devam ettirilmesi uygun olacaktır. Bunun yanında ülkemizde yaşayan Musevi vatandaşlarımıza yönelebilecek eylemler konusunda da hükümet gerekli tedbirleri acilen almalıdır. Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet ve ailelerine başsağlığı diliyorum." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler