YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
18 Kasım ruhuyla reform rotası
18 Kasım ruhuyla reform rotası
18 Kasım 2015 02:07
2002 18 Kasım’ında ilk hükümetini kuran ve büyük reformlara imza atan AK Parti'nin, bugün de 64. Hükümet'i kurması bekleniyor. İlk günkü aşkla sloganıyla yola çıkan hükümet, başta sosyal konularda olmak üzere yine büyük reformlara hazır.

Türkiye, 64. Hükümet heyecanı yaşıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dün hükümeti kurma görevini alan Başbakan Davutoğlu'nun, yeni Bakanlar Kurulu listesini bugün Erdoğan'ın onayına sunması bekleniyor. AK Parti'nin "ikinci yarı" olarak adlandırdığı yeni dönemin de, 2002'deki ilk hükümet gibi 18 Kasım'da işbaşı yapması ise tarihi değerde görülüyor. 

YENİ ANAYASA İLK GÖREV

AK Parti'nin, 3 Kasım 2002 seçimlerinden sonra Abdullah Gül başbakanlığında kurulan ilk hükümeti de, 18 Kasım 2002'de işbaşı yapmıştı. Tarihi günün yıl dönümünde bu kez Davutoğlu başbakanlığındaki 64'üncü Hükümetin kurulması bekleniyor. Hükümet öncelikli olarak yeni anayasa için düğmeye basacak. Davutoğlu'nun, "Ekonomi", "Dış Politika ve Güvenlik", "Reformlar" alanlarında "mini kabineler"i barındıracak şekilde Bakanlar Kurulu listesi hazırladığı da kaydediliyor. 

BAKANLIKLARIN BÖLÜNMESİ 

Aralarında "Orman ve Su İşleri", "Kültür ve Turizm", "Gümrük ve Ticaret"in de olduğu bazı bakanlıkların ayrılması, yeni bazı bakanlıkların da oluşturulması gibi çeşitli seçenekler dile getirilmişti. Ancak tüm bu adımlar için yasal düzenleme gerektiğinden, ilerleyen süreçte uygulamaya geçilmesi öngörülüyor. Buna karşın, görev alanlarında bazı ayarlamalarla süreçlerin hızlandırılması planlanıyor. "Reform Görev Gücü" de yeni kabineyle birlikte işbaşı yapmış olacak. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler