YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
15 Haziran’da Kürtlerin geleceği belli olacak!
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Ahmet Türk, 15-16 tarihleri arasında Diyarbakır'da düzenlenecek 'Kuzey Kürdistan ve Çözüm' konferansında Kürtlerin geleceğiyle ilgili önemli kararların alınacağını söyledi.
15 Haziran’da Kürtlerin geleceği belli olacak!
31 Mayıs 2013 / 19:45 Güncelleme: 01 Haziran 2013 / 08:51

Türk, "Konferans sadece toplanıp dağılan bir konferans değil, Kürtler adına önemli siyasi hamleler yapılacak, görüşmeler yapılacak, kararlar alınacak, Kürt halkının geleceğiyle önemli bir işlevi olacak." dedi.

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantıda, 15-16 Haziran 2013 tarihleri arasında 'Kuzey Kürdistan ve Çözüm Konferansı'nın yapılacağı açıklandı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Türk, son aylarda devletle PKK lideri Abdullah Öcalan arasında başlayan görüşmelerin Kürt sorunun çözümü için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

Başlayan yeni sürecin sadece çatışmaların durması değil Kürtlerin hakları açısından da önemli bir zemin teşkil ettiğini ifade eden Türk, konferansta Kürtlerin geleceğiyle ilgili önemli kararların alınacağını dile getirdi.

'Konferans Kürt tarihinde önemli rolü olacak bir aktör olacaktır' diyen Türk, "Hem toplumumuzu geleceğe hazırlamak hem de hükümetin nezdinde bu barışçıl süreç konusunda girişimlerde bulunmak üzere önemli bir koordinasyon kurulu ortaya çıkacaktır. Bunun çalışmaları kalıcı olacak. Konferans sadece toplanıp da dağılan bir konferans değil Kürtler adına önemli siyasi hamleler yapılacak, görüşmeler yapılacak, kararla alınacak, Kürt halkının geleceğiyle önemli bir işlevi olacak. Biz böyle bakıyoruz."şeklinde konuştu.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler