YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül'ün rövanşını aldılar
MHP'nin hayır kampanyalarına rağmen ülkücülerin çoğu 12 Eylül darbe anayasasının bazı maddelerini içeren değişikliğe "evet" dedi. MHP lideri Bahçeli'nin memleketi Osmaniye de 'evet'çiler arasında...
12 Eylül'ün rövanşını aldılar
13 Eylül 2010 / 09:08 Güncelleme: 13 Eylül 2010 / 09:26

Ülkücüler 'evet' oyu ile 12 Eylül'de gördükleri 'insanlık dışı' işkencelerin rövanşını aldı. MHP'nin 'hayır' kampanyasına rağmen ülkücü oyların yoğun olduğu illerde seçmenlerin darbe anayasasının değişmesine evet dediği görüldü. Bahçeli'nin memleketi Osmaniye de 'evet' dedi.

Referandumun kesin olmayan sonuçlarına göre 'evet' oyu yüzde 58, 'hayır' oyu ise yüzde 42 oranında çıktı. Bu tabloya göre, 'ülkücü vicdan' referandumda 'evet' oyu kullandı. Ülkücülerin 'evet' oyu kullanması için aslında birçok sebep peşi peşine sıralanabilir. Bunların başında, ülkücülerin 12 Eylül'de gördükleri 'insanlık dışı işkenceyle hesaplaşması' geliyor. Ayrıca paketteki hiçbir maddeyi, ülke ve partilerinin aleyhine de görmediler. Ancak asıl ayrışma noktası, ülkücü vicdanın 'sistemi' oylarken, parti yönetiminin referandumu 'AK Parti muhalifliği' olarak görmesinde yaşandı. Ayrışma da zaten bu noktada derinleşti.

Referandum sonuçları da 'tavan' ile 'ülkücü vicdan' arasındaki 'ayrışmayı' net bir şekilde ortaya koyuyor. 29 Mart 2009'da yapılan yerel seçimde, MHP'nin en yüksek oy aldığı illerin başında Bahçeli'nin memleketi Osmaniye (% 48,8) ve sırasıyla Kastamonu (% 49,03) ile Çankırı (% 44,05) geliyor. Referandumda, çıkan 'evet' oyları ise çok farklı bir tabloyu önümüze koyuyor. Osmaniye'de 'evet' oyları yüzde 53'e, Kastamonu'da yüzde 62,57'ye, Çankırı'da ise yüzde 77,43'e yükseliyor. Bu sonuca göre, ülkücü vicdanın 'evet' yönünde oy kullandığı da tescillenmiş oluyor. Bu durumu ortaya koyan belki de en belirgin gösterge, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin doğup büyüdüğü ilçe Bahçe'den geldi. Çünkü, referandumda Bahçe'den çıkan sonuç oldukça düşündürücüydü... Zira, Bahçeli'nin hemşehrileri, yüzde 67,81 'evet', yüzde 32,19 'hayır' dedi. Oysa MHP, 29 Mart seçimlerinde Osmaniye'nin Bahçe merkez ilçesinde 48,79 oy almıştı. Referandumun neticesi, MHP'nin 29 Mart seçimlerinde aldığı oyun çok çok altında kaldığını gösteriyor. Bir başka örnek ise Ankara'dan. Başkent'te, 'hayır cephesi'nin toplam oyu; MHP (26,9), CHP (31,5) ve DP (0,26), toplam 58,66. Buna karşın referandumda çıkan 'hayır' oyu yüzde 45.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Ankara Anıttepe İlköğretim Okulu'nda oyunu kullandıktan sonra parti genel merkezine geçti. Sandıkların açılmaya başlamasıyla MHP'de moraller bozuldu. İlk saatlerde kimsenin ağzını bıçak açmadı. Bahçeli, daha sonra yaptığı yazılı açıklamada, bir yandan referandum sonuçlarına herkesin saygı duymasını isterken, diğer yandan karanlık bir tablo çıkarttı. Türk milleti tarafından kabul edilen değişikliği, 'karanlık bir döneme girildi' şeklinde yorumladı ve erken seçime gidilmesini istedi.
Zaman

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler