YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
12 Eylül darbecilerine tokat gibi cevap!
Derin Tarih Dergisi, 12 Eylül darbecilerinin Erzurum Kongresi'ni yeniden toplayarak oynadıkları büyük oyunu gözler önüne serdi.
12 Eylül darbecilerine tokat gibi cevap!
04 Ağustos 2015 / 15:12 Güncelleme: 04 Ağustos 2015 / 15:35

Derin Tarih Dergisi'nin bu ayki sayısında 12 Eylül Darbecilerinin organize ettiği Erzurum Kongresi Sempozyumu'nda yaşanan ilginç bir olay, o sırada üniversitede asistan olan ve sempozyumda görevlendirilen Mehmet Çelik'in anlatımıyla yayınlandı.

İşte o olayın anlatıldığı bölüm:

"Gençlere Atatürk’ü anlatmayı kafasına koyan 12 Eylül darbecilerinin 1982’de Erzurum Kongresi Sempozyumu gerçekleştirdiklerini biliyor muydunuz? Peki sempozyumun sonunda Kolordu Komutanı Selahattin Cambazoğlu’nun yaptığı konuşma ile darbecilerin yüzlerinin nasıl kıpkırmızı olduğunu, salonun ise bir cenaze evini andırdığını? O sırada üniversitede asistan olan ve sempozyumda görevlendirilen Mehmet Çelik bu unutulmaz anlara dair anılarını anlattı. "

12 Eylül darbecilerine büyük ders

12 Eylül 1980 darbecileri gençlerin çeşitli ideolojilerin liderlerinin peşinden gitmelerinin sebebini bulduğunu düşündü: Gençler Atatürk’ü tanımıyor! Bu sebeple de gençliğe Atatürk’ü tanıtmak için Erzurum Kongresi'ni yeniden toplamaya karar verdiler. Tüm hazırlıklar yapıldı çeşitli üniversitelerden akademisyenler gençlere Atatürk’ü anlattıklarını düşündüler. Lakin Kolordu Komutanı Selahattin Cambazoğlu’nun son gün kürsüye gelerek yaptığı konuşmadaki zehir zemberek sözleri salondaki herkesin, özellikle de darbecilerin suratına şamar gibi indi. 

O konuşmanın tamamı:

“Türkiye’nin en seçkin profesörleri üç gündür burada bildirilerini sundular. İlk günden itibaren bütün bildirileri burada sizlerle birlikte pür dikkat ve hayretle dinledim (bir alkış tufanı da ayağa kalkılarak başladı, ancak komutan el hareketiyle alkışı durdurdu). Lütfen oturunuz ve sadece dinleyiniz. En sonda söyleyeceğimi, en başta söyleyeyim. Bu bildirileri dinlerken, utandım! Ülkenin en meşhur profesörleri, Erzurum Kongresi’nin 63. yılında bu kongrenin bağımsızlığımız açısından ehemmiyetini, gelecek nesillerimize Atatürk’ün önderlik ettiği Bağımsızlık Savaşı’nın ve kurduğu Cumhuriyet’in önemini anlatacağımıza, her kürsüye çıkan, tarlada karga kovalamacadan, hain padişahtan, pusulasız gemiden, Samsun’a çıkış ve halkı kurtarmaktan, ortaokul müsamerelerinde 60 yıldır edilen lakırdılardan bahsettiler! Yakışıyor mu bilim adamlarına, profesör olmuş insanlara? Ne demek halkı kurtarmak için devlete rest çekerek Samsun’a çıkmak! Devleti yıkmak, silah alıp dağa çıkmak, halkı kurtarmak… Deniz Gezmiş ve terörist arkadaşları da bunları söylüyorlardı! Halkı kurtaracağız söylemiyle devleti yıkmaya çalışıyorlardı. Mustafa Kemal, devletimizin seçkin bir generaliydi ve devlet adına, millete hizmet için Anadolu’ya gidiyordu. Atatürk’ü, önderlik ettiği Millî Mücadele’yi, onun ilke ve inkılaplarını böyle mi bu millete anlatacaksınız! Yazıklar olsun!”

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler