YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"10. Kalkınma Planı'nı hazırlıyoruz"
"10. Kalkınma Planı'nı hazırlıyoruz"
15 Şubat 2013 13:49
Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, beş yılı kapsayan 10. Kalkınma Planı'nın hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, bu yıl içinde Meclis'e göndereceklerini söyledi.

 

Açılışlara katılmak ve ziyaretlerde bulunmak üzere Çanakkale'ye gelen Yılmaz, ilk olarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner'i makamında ziyaret etti. Üniversite hakkında bilgi alan Yılmaz, daha sonra bakanlığının katkısıyla yapılan ÇOMÜ Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇOMBİLTUM)'ni açtı. Merkezin konferans salonuna geçen Bakan Yılmaz, burada şehir yöneticileri ve öğretim görevlilerine çalışmaları hakkında bilgi verdi.
 
10. Kalkınma Planı hakkındaki gelişmelerden bahseden Cevdet Yılmaz, "Merkezine insanı ve yenilikçiliği koyduğumuz bir plan hazırlıyoruz. Yaklaşık iki yıldır hazırlıklar devam ediyor. 2023'e kadar 10 yıllık dönem var biliyorsunuz. O dönemin ilk beş yılını ayrıntılı bir şekilde planladık. Burada 46'sı özel ihtisas komisyonu ve 20'si çalışma grubu olmak üzere 66 grup oluşturduk. Çalışmalarımız sonuçlandı. Katılımcı bir şekilde her alanda büyüme stratejimizden tarıma, kimya sektöründeki durumdan eğitime, sağlığa ve turizme kadar hemen hemen her alanda komisyonlarımız çalıştı, raporlar üretti. Ayrıca ilk defa bu plan döneminde yerelden katkı aldık. Kalkınma ajanslarımız kanalıyla binlerce insanımızdan yeni planla ilgili fikirlerini, katkılarını aldık. Müsteşarlardan âkil adamlar ve büyükelçilere kadar çok çeşitli toplantılarla planlarımızın altyapısını oluşturduk. İnşallah bu yıl tamamlayıp Meclis'e göndereceğiz. Hükümetimizin onayından sonra hayata geçireceğiz. Bir ülke, bir yöre nitelikli insan ve nitelikli sermaye oluşturabiliyorsa, koruyabiliyorsa kalkınır." dedi.
 
"İkinci bir hamle yapmamız gerekiyor"
 
Türkiye'nin son dönemlerde yaptığı yatırımlar ve geldi noktayı hatırlatan Kalkınma Bakanı Yılmaz, istenen hedeflere ulaşmak için ikinci bir sıçrama gerektiğini söyledi. 2023 hedefleri hakkında da bilgi vererek, kişi başına 25 bin dolar gelir hedeflediklerini açıkladı: "Biz artık başardık, belli bir yere geldik diye rehavete kapıldıysak arzu ettiğimiz hedeflere ulaşamayız. Bir taraftan da ikinci bir hamle yapmamız gerekiyor. Burada da yeni hedefler koymuş durumdayız. 2 milyon doları aşan bir yurtiçi hasıla hedefliyoruz. En az 25 bin dolar kişi başına millî gelir hedefliyoruz. Ar-ge harcamalarımızı, yurtiçi hasılamızın yüzde 3'ü civarına çıkarmayı hedefliyoruz. Bunun içinde özel sektör payını üçte ikilere kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Birçok alt sektörde bu hedeflerimizin açılımları var. Hepsi için kritik olan faktör, teknolojik araştırma geliştirmedir. Teknolojiyi, bilgiyi tüketen bir ülke olarak arzu ettiğimiz yere ulaşamayız. Tabii ki tüketeceğiz, dünyadaki bilgiyi de alacağız ama bilgiyi kendimiz de üretmezsek 2023 hedefimize ulaşamayız. Dolayısıyla önümüzdeki dönemin Türkiye için ana gündemi araştırma, geliştirme, bilgi ve teknoloji üretimi, bunun da katma değere dönüşmesidir. Bunu yaptığımız zaman gerçek anlamda kalkınmış olacağız."
 
Konuşmaların ardından öğrenciler, dokudukları bir halıyı, Rektör Laçiner ise Çanakkale Şehitler Abidesi'nin maketini Bakan Yılmaz'a hediye etti. Yılmaz, gün boyu temaslarda bulunduktan sonra Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki şehitlikleri ve müzeleri gezecek.
 
 
 
CHA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler