YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
10 bakan değişiyorsa hükümet değişikliği vardır
10 bakan değişiyorsa hükümet değişikliği vardır
26 Aralık 2013 17:22
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 10 bakan değişiyorsa ortada bir kabine revizyonu yoktur, hükümet değişikliği vardır” dedi.

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir bakanın Başbakanı istifaya davet ederek bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa etmesini önemli bir tavır olarak değerlendiren Hamzaçebi, “Kabine revizyonunda Erdoğan Bayraktar’ın istifası işleme konulmamış, Başbakan onu görevden almış gibi bir işlem yapılmıştır. Erdoğan Bayraktar’ın istifasını ve öne sürdüğü iddiayı değersizleştirme operasyonudur. Bu kadar önemli bir iddiayı kimse görmezlikten gelemez. Erdoğan Bayraktar görevinden istifa etmiştir, kimse bu gerçeğin üstünü örtemez” diye konuştu.

Yapılan kabine değişikliğini, “Başbakan otomobilin kaportasını tamir etmiştir. Kaporta tamiri ile bu otomobilin yürümesi mümkün değildir, çünkü motor eskimiştir” sözleriyle eleştiren Hamzaçebi, Başbakan’ın yolsuzluk soruşturmasına doğrudan müdahale ettiğini belirterek, “Başbakan’ın mücadelesi istiklal değil, istikbal mücadelesidir. Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını gerçekleştirenler mi düşman. Başbakan’ın ‘dış mihraklar’ demesine bakmayın siz. Sayın Başbakan olayı siyasi zemine taşıyarak orada tartışmayı tercih ediyor, ama olay hukuki bir zeminde ele alınmak zorundadır. Başbakan’ın dün gece yaptığı açıklamadaki cümleleri son derece vahimdir, ‘hakkında iddia olan bakanlar için aklanma fırsatını verdik. Kendilerine ve kötü olanları aramızdan ayıkladık’ diyor. Sayın Erdoğan Bayraktarı bile kötü olan sıfatın içine koyuyor” şeklinde konuştu.

Hamzaçebi; Türkiye ile İran arasındaki ilişkiye yönelik yaptığı açıklamanın sonunda Başbakan Erdoğan tarafından cevaplanmasını istediği şu soruları sordu: “İran ile Türkiye arısındaki ilişkide söz konusu kur farkının bölüşülmesi için her iki tarafın muteber saydığı kişiler arasında bir anlaşma imzalanmış mıdır, imzalanmış ise bizim devletin kayıtlarında var mıdır, anlaşma konusu olan ödeme tutarı ne kadardır, bu anlaşmaya imza atmış olan kişiler kimlerdir? Bu soruların hükümet tarafından, başbakan tarafından açıklanmasını talep ediyorum.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler