YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
1 yıl önce kanka olmuştunuz
MHP Grup Başkanvekili Şandır: ''Bir yıl önce Suriye'yi yönetenlerle kanka olmuştunuz"
1 yıl önce kanka olmuştunuz
26 Nisan 2012 / 16:55 Güncelleme: 26 Nisan 2012 / 16:55

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Suriye ile ilişkilerin geliştiği dönemde bu politikayı desteklediğini belirterek, ''Bir yıl önce Suriye'yi yönetenlerle kanka olmuştunuz, ben de yürekten katkı vermiştim. Çok da güzel yapmıştınız. Ama şu anda Suriye'de hakim olan şey korkudur. İnsanlar perişan, bu rejim gitmiyor işte, nasıl götüreceksiniz  Suriye'de uyguladığınız bu politikayı yarın birileri de Türkiye'ye uygularsa ne yapacaksınız'' dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Hükümetin Suriye politikaları konusunda TBMM Genel Kurulu'nu bilgilendirmesinden sonra, MHP grubu adına söz alan Şandır, hükümetin bu konuda Meclis'i geç bilgilendirdiğini öne sürdü.

Şandır, ''Suriye'de olaylar başlayalı 1 yılı geçti. 14 ayda bu kadar ölümden sonra AKP hükümeti, Sayın Dışişleri Bakanı dünyanın birçok ülkesine giderek bilgi verdiler. Ama TBMM'ye ısrarlı taleplerimiz üzerine gelip bilgi veriyorlar'' diye konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasında muhalefeti ''acizlik yapmakla'' suçladığını öne süren Şandır, şöyle devam etti:

''Sayın Dışişleri Bakanı, AKP iktidarının Suriye politikası hakkında bilgi mi verdi, yoksa AKP'nin görüşlerini paylaşmayanlara hakaret mi etti  AKP'nin dış politika yaklaşımlarını beğenmeyen herkese hakaret etti. Acizlik kelimesini kendisine iade ediyorum. Aciz olan sizsiniz. Siz buraya milleti azarlamaya mı geldiniz, bilgi vermeye mi geldiniz  Hiç yakışmamıştır Sayın Bakan. Biz sizin dış politika yaklaşımlarınızı beğenmiyoruz. Acizlik sizin yaptığınızdır. Mavi Marmara'da 9 vatandaşımız katledildi, ne yaptınız  Gelip bu kürsüde hakaret etmeye hakkınız var mı  Esas acizlik size yakışır, sizin üstünüzde tarihi bir etiket olarak kalacaktır. Hani İsrail'den tazminat alacaktınız, hani özür dilettirecektiniz. Nerede ''

Irak'ta Türk askerinin başına çuval geçirildiğini ifade eden Şandır, ''Türk askerinin başına çuval geçirenlerle ilgili hangi politikanızı uyguladınız  Irak'ta 1.5 milyon insanın kanına girildi, 300 bin kadının ırzına geçildi'' diyerek, Davutoğlu'nun ''suçüstü yakalanmış'' bir psikoloji içinde olduğunu iddia etti.

Davutoğlu'nun, ABD Başkanı Obama için ''Obama'nın dış politikada tercih ve öncelikleri tamamen bizim tercih ve önceliklerimizdir'' dediğini iddia ederek, şöyle konuştu:

''Obama ile biz neyi paylaşıyoruz arkadaşlar. Bir buçuk milyon insanın kanına girmesini mi paylaşıyoruz  Müslüman kanı akıtan bu Haçlı zihniyetiyle hangi görüşü paylaşıyorsunuz  Siz küresel güçlere taşeronluk yapıyorsunuz, canınız sıkılıyor. Sayın Bakan dün mü yanlıştı bugün mü yanlıştı  Bir yıl önce Suriye'yi yönetenlerle kanka olmuştunuz, ben de yürekten katkı vermiştim. Çok da güzel yapmıştınız. Ama şu anda Suriye'de hakim olan şey korkudur. İnsanlar perişan, bu rejim gitmiyor işte, nasıl götüreceksiniz  Suriye'de uyguladığınız bu politikayı yarın birileri de Türkiye'ye uygularsa ne yapacaksınız Sayın Bakan. Yaptığınız yanlış, ya dününüz yanlış ya bugününüz yanlış. Dış müdahaleyle Ortadoğu'da hiçbir güç kaim ve kalıcı olmamıştır. Sizin Libya'yı emanet ettiğiniz Mustafa Abdülcelil, Libya'nın işgal edilmesinin yüzüncü yılını İtalya ile kutladı. Bundan daha büyük acizlik olur mu '' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler