YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"1 milyon 146 bin küçük esnaf ve iş yeri kapandı"
"1 milyon 146 bin küçük esnaf ve iş yeri kapandı"
25 Haziran 2013 13:19
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, geçtiğimiz yıl esnafın kan ağladığını savunarak, 1 milyon 146 bin küçük esnaf ve iş yerinin kapandığını, AVM'lerin cirosunun 50 milyar liraya ulaştığını belirtti.

Toprak, yazılı açıklamasında, Türkiye'deki gibi kontrolsüz AVM yatırımı ile izinlerinin başka hiçbir ülkede olmadığını iddia etti.

"Taksim'de parkı yıkıp AVM yapma projesiyle ülkeyi siyasi gerilim ve çatışmanın eşiğine getiren Başbakan ile AKP Hükümeti, AVM çılgınlığından vazgeçmiyor" ifadesini kullanan Toprak, bu politikayla 2,5 milyon esnaf ve yüzbinlerce KOBİ'nin yok edildiğini öne sürdü.

Mevcut 301 AVM'ye ilaveten bu yıl sonuna kadar 25 AVM'nin daha açılmasının hedeflendiğini ileri süren Toprak, açıklamasında şunları savundu:

"AVM Yatırımcıları Derneğinin mayıs raporuna göre, 301 AVM'de 8,3 milyar metrekare kiralanabilir alan yer almaktadır. Bu alan Hollanda, Lüksemburg, Monaco gibi bazı Avrupa ülkelerinin yüzölçümüne eşittir, bazılarından ise büyüktür. Geçen yıl esnaf kan ağlarken, 1 milyon 146 bin küçük esnaf ve iş yeri kapanırken, AVM'lerin cirosu 50 milyar liraya ulaşmıştır. Bu yılki ciro hedefi ise 60 milyardır. Buna karşılık küçük işletmeler ve KOBİ'ler ise kiralarını, çek ve senetlerini dahi ödeyemez durumdadır ve icralarla, hacizlerle boğuşmaktadır. Kuralsız, kontrolsüz, denetimsiz biçimde yaygınlaşan AVM yatırımlarıyla halk, tüketim çılgınlığına teşvik edilirken, bir yandan da AVM'lerde kredi kartıyla alışveriş gerçeği, aileleri, hane halklarını büyük kart borcu bataklığına sürüklüyor."

Mayıs itibarıyla kredi kartı borçlarının toplamının 227 milyar liraya ulaştığını, asgari tutarı ödenemeyen kart borcunun ise 83 milyar lirayı bulduğunu ifade eden Toprak, üretmeden tüketim ve alışveriş çılgınlığının yaygınlaşmasıyla ekonomilerin en dinamik unsuru orta direğin yok olduğunu öne sürdü.

Toprak, New York'ta İstanbul'a oranla çok daha az AVM bulunmasının, orta direğin çöküşünün kanıtı olduğu iddiasında bulundu.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler