YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"1 Mayıs 2008'in takipçisi olacağız"
"1 Mayıs 2008'in takipçisi olacağız"
"1 Mayıs 2008'in takipçisi olacağız"
02 Mayıs 2008 / 22:12 Güncelleme: 02 Mayıs 2008 / 00:00

Ahmet Sözcan'ın haberi


1 Mayıs kutlamalarında ortaya çıkan tabloyu Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay tepkisini ilginç bir biçimde ortaya koydu.. Gazetelerde yer alan 1 mayıs haberlerinden oluşan bir sergi hazırlayan Okay, “1 Mayıs 2008, örtülü faşizmin, açık faşizme dönüştüğü gündür” diye konuştu..


SİYASİ İKTİDAR MARJİNALLEŞİYOR


Başkomutan Tayip Erdoğan… Taksim fatihi başbakan diyorum çünkü kendi halkına karşı kendi ülkesinin meydanlarını kapatan bir siyasi lider olarak tarihe geçecektir. Özeleştiri yapacağına, “Devlet üzerine düşen görevi yaptı, beklenmeyen gelişmeler oldu” diye açıklama yapan Sayın tayip Erdoğan’a buradan sesleniyorum; gelişmeleri siz yarattınız, devletin görevi vatandaşa savaş açmak değildir. Siyasi iktidar gittikçe marjinalleşmektedir. Marjinalleştikçe ve yalnızlaştıkça da gerçek yüzünü sergilemekte ve saldırganlaşmaktadır.


AK PARTİ HALKA SAVAŞ AÇTI


Hükümetin 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlatmamak için gerekçesi nedir? Yani Taksim provokasyonlara açık da Kadıköy’de, Çağlayan’da bu provokasyonlar olmayacak mı? Bunun hiçbir akla uygun gerekçesi yoktur. Bu açıkça halka savaş açmaktır. Siz Taksim’i futbol kutlamalarına, yılbaşı kutlamalarına açarken dünyada 165 ülkede kutlanan 1 Mays’ı kutlamak için işçilere açmazsanız, bunun adı demokrasi değil, dikta rejimi olur. Peki, Taksim halka kapalı idi, izin verilen Sıhhiye’de neden aynı terör yaşandı?


HAK-İŞ VE TÜRK-İŞ’E “NİYE KATILMADIN” TEPKİSİ


Bir sözüm de kamu gücüyle güdümlü sendikalar oluşturup halkın tepkilerini dizginleme girişimlerine olacaktır. Bu girişim ve girişime alet olanlar bilmelidirler ki, yaptıkları kendi kitlelerine ihanettir. 1 Mayıs kutlamalarına katılmayan sendika liderlerine de sözüm olacaktır. Onların bu tutumunu ne tarih ne de işçiler affetmeyecektir. Sarı sendikacılığın bu kadar hakim olduğu bir rejim sağlıklı bir rejim olamaz.


GÜL TARAFSIZ OLMADIĞINI KANITLADI


Yaşanan olayları görmezden gelenler, hafife alarak önemsiz göstermek isteyenler bu olaylara neden olanlardan daha suçludur. Bu açıdan Sayın cumhurbaşkanı’nın “aklıselim hakimdi” şeklinde yaptığı değerlendirme, kabul edilemez. Bu değerlendirme ile Sayın Gül, bir kez daha tarafsız olmadığını kanıtlamıştır.


İÇİŞLERİ BAKANI İSTİFA ETSİN


Devletin valisinin, siyasi iktidarla iç içe geçen ilişkileri, siyasi iktidarın tetikçiliğine soyunması O valinin o makamda bir gün bile oturmamasını gerektirmektedir. İstanbul’da olumsuz bir durum yaşanmadı diyen, İstanbul Emniyet Müdürü, tetikçi vali derhal görevden alınmalıdır. İçişleri Bakanı istifa etmelidir.


ATALAY HAKKINDA GENSORU HAZIRLIĞI


CHP olarak 1 Mayıs 2008 olaylarının takipçisi olacağız. Anayasa ve iç tüzükten kaynaklanan tüm haklarımızı 1 Mayıs olaylarının hesabını sormak üzere kullanacağız. Grup yönetimi olarak değerlendireceğiz. İçişleri Bakanı hakkında gensoru verebiliriz. Nasıl 1 Mayıs 1977 unutulmadı ise 1 Mayıs 2008 de unutulmayacaktır. CHP iktidarında 1 Mayıs, İşçi Bayramı olarak Taksim’de kutlanacaktır.

KANALAHABER.COM
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler