YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'1 Kasım güvenilir bir Türkiye hediye etti'
'1 Kasım güvenilir bir Türkiye hediye etti'
03 Kasım 2015 16:29
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, 1 Kasım seçimlerini değerlendirerek Türk milletinin istikrara olan ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "1 Kasım seçimleri yalnızca kısa geçmişte yaşanan olumsuzlukları yok etmekle kalmadı, aynı zamanda bize gelecek 4 yıl için, güçlü siyasi istikrara dayalı tecrübeli kadrolarla yönetilen öngörülebilir ve güvenilir bir Türkiye hediye etti" ifadelerini kullandı.

Zeybekci, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin 1 Kasım itibarıyla büyük bir sınavı başarıyla geçtiğini, seçim sonuçlarının Türk milletinin istikrara olan ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtti.

Sandıktan çıkan kararla milletin "tek başına güçlü bir iktidarla yola devam" dediğine dikkati çeken Zeybekci, "Milli irade istikrardan yana tecelli etmiştir, kazanan milletimiz olmuştur, Türkiye olmuştur, demokrasi olmuştur" değerlendirmesinde bulundu. 

7 Haziran'dan bu yana yaşanan olumsuz gelişmelerin, istikrardan başka bir çıkış yolu olmadığını millete bir kez daha gösterdiğinin altını çizen Zeybekci, şunları kaydetti:

"Türkiye, son 5 ayda, bir koalisyon ihtimalinin bile ülke için ne kadar zararlı sonuçlara yol açabileceğini gördü. Geçen hazirandan bu yana ülkemizde yaratılmış olan terör destekli belirsizlik ve umutsuzluk ortamı ekonomimizi dış dünyadakinden fazla bir dalgalanma ve spekülatif hareketler içine sokmuştu. Biz, ısrarla bu durumun geçici olduğunu ekonomimizin temel göstergelerinin söylenenlerin tersini işaret ettiğini, endişeye gerek olmadığını vurgulayageldik. 'Bir bardak suda fırtına yaratmak isteyenlerin oyununa gelmeyelim' diye uyarı ve çağrılarımızı sürekli yaptık. Bu durumdan kurtulmanın en kesin yolunun 'tek başına iş başına' olduğunu kapı kapı dolaşarak milletimize açık yüreklilikle anlattık. Hamdolsun milletimiz, felaket tellallarına aldırış etmeden 1 Kasım günü bu çağrıya büyük bir destekle cevap verdi ve bize tekrar ülkemizi içine düşürüldüğü karanlıktan aydınlığa çıkarma görevini verdi."

"1 Kasım güvenilir bir Türkiye hediye etti"

Zeybekci, son 5 aylık dönemde yaşananların milletin unuttuğu, bir daha hatırlamak istemediği siyasal çekişmeleri, kısır koalisyon tartışmalarının yol açtığı sorunları ve ağır ekonomik faturaları tekrar hafızalarda canlandırdığını ve "engin bir ferasete sahip" Türk halkının "güçlü bir siyasi iktidarın, hem siyasi istikrarı hem de ekonomik istikrarı beraberinde getireceği ve ülkenin uluslararası alandaki konumunu daha da güçlendireceği" fikrine sarılmasını sağladığını vurguladı.

Sandıklar açılmaya başladığı andan itibaren tek başına iktidar resminin ortaya çıkmasıyla karamsarlık ortamının hızla dağılmaya başladığını ve Türk lirasının, dolar ve avro karşısında 2008'den bu yana en güçlü yükselişini gerçekleştirdiği belirten Zeybekci, şu değerlendirmede bulundu:

"Bu gelişme ile birlikte TL, gelişmekte olan ülkeler arasında yüzde 3'ün üzerinde pozitif ayrıştı. Aynı şekilde borsa da 2 Kasım günü yüzde 5'in üzerinde yükselerek güne başladı. Bu yükseliş eğilimi önümüzdeki dönemde de sürmeye devam edecektir. 1 Kasım seçimleri yalnızca kısa geçmişte yaşanan olumsuzlukları yok etmekle kalmadı, aynı zamanda bize gelecek 4 yıl için, güçlü siyasi istikrara dayalı tecrübeli kadrolarla yönetilen öngörülebilir ve güvenilir bir Türkiye hediye etti. Önümüzdeki dönemde Türkiye, büyüme performansını güçlü bir biçimde sürdürmeye, üretimini, ihracatını, istihdamını, yatırımlarını artırmaya devam edecektir. 2016 yılı Türkiye’nin ekonomik alanda sıçrama yapacağı bir yıl olacaktır."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler