YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
“1.5 milyon insan tarımdan koparıldı”
“1.5 milyon insan tarımdan koparıldı”
“1.5 milyon insan tarımdan koparıldı”
15 Nisan 2008 / 20:40 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, dünyada tarımın öneminin artmasına karşın AKP’nin, tarımı ihmal ettiğini ve Türkiye’yi bugünkü duruma sürüklediğini savundu.


Baykal, “Tarım Bakanı diyor ki, ‘3 gün pirinç almayın düşer.’ Bir başka bakanları da diyor ki ‘Mersin’de bir gemiyi bekletiyorum. Yarın gerekirse içeriye sokarım, fiyatları indiririm.’ Eğer ortada bir fiyat artışını haklı kılacak durum yoksa, ürün varsa, bunu yapabilirseniz, niye yapmıyorsunuz? Bu milleti, şimdi bir kaşık pilavı bulamaz hale niye düşürüyorsunuz?” diye konuştu.


CHP Lideri Baykal, partisinin Meclis grubunda ekonomide ve tarımda yaşanan gelişmeleri değerlendirdi. Ekonomideki tablonun kaygı verici bir boyutta olduğuna işaret eden Baykal, bu tablonun dünyadaki sıkıntıyla izah etmenin mümkün olmadığını söyledi.


“EKONOMİ’DE TÜRKİYE’NİN FİİLİ KONTROLÜ KALMADI”


Baykal, Türkiye’nin, bir parçası olduğu yükselen ekonomilerin ortaya koyduğu başarının çok altında bir başarı ortaya koyduğunu söyleyerek uluslararası derecelendirme kuruluşlarının, Türkiye’ye yıllardan sonra ilk kez uyarı işareti vermeye başladıklarını belirtti. Cari açık ile dış ticaret açığının tehlikeli biçimde hızla büyüdüğünü ifade eden Baykal, işsizliğin ve enflasyonun arttığına işaret etti. Baykal, AKP döneminde Türkiye’nin ekonomik dış dünyaya teslim olduğunu söyleyerek, “Ekonomi üzerinde Türkiye’nin kontrolü fiilen kalkmıştır” dedi.


“1.5 MİLYON İNSAN TARIMDAN KOPARILDI”


AKP iktidarı döneminde Türkiye olağanüstü kaynak transferi yapıldığını söyleyen Baykal, yaptıkları araştırmaya göre, bu dönemdeki kaynak transferinin 185 milyar doların üzerinde olduğunu kaydetti. Baykal, 2002 yılında 375 milyon dolar olan kar transferinin artarak 1 milyar 825 milyon dolar civarına geldiğini ve bunun da hızlanarak devam edeceğini belirtti. AKP döneminde 1.5 milyon insanın tarımdan koparıldığını ifade eden Baykal, “Tarımda koparıldı neylere getirildi. Sanayiye mi getirildi? İşsizlik artıyor, istihdam sayısı azalıyor. İş sahibi insan sayısı azalıyor. 1.5 milyon insan toprağından koparılıyor büyükşehirlerin varoşlarına işsiz insan olarak yerleştiriliyor” dedi.


DÜNYADA YÜZDE 20 TÜRKİYE’DE YÜZDE 90 ARTIŞ


TMO’nun piyasayı denetleme yetkisinin alındığını da söyleyen Baykal, “Ne oldu şimdi TMO’nun buğday konusunda piyasayı tanzim etmesine imkan var mı? diye sordu. Bakliyat fiyatlarının dünyada yüzde 20, Türkiye’de ise yüzde 90 arttığını belirten Baykal, bu konuda yapılan uyarıların dikkate alınmadığını ifade etti. Baykal şöyle konuştu:“Bugün geldiğimiz noktada pirinç, fasulye, nohut, bulgur, hepsi aldı başını gitti, patladı. Dünyadaki fiyatla ilgili değildir, enflasyonla ilgili değildir, dolarla ilgili değildir. AKP iktidarının kafasını yanlış yollara sokup, halkın dertleriyle ilgilenmemesiyle ilgilidir.”


Dünyada tarımın öneminin artmasına karşın AKP’nin, tarımı ihmal ettiğini ve Türkiye’yi bugünkü duruma sürüklediğini belirten CHP Genel Başkanı Baykal, “Tarım Bakanı diyor ki; ‘3 gün pirinç almayın düşer.’ Bir başka bakanları da diyor ki 'Mersin'de bir gemiyi bekletiyorum. Yarın gerekirse içeriye sokarım, fiyatları indiririm.' Eğer ortada bir fiyat artışını haklı kılacak durum yoksa, ürün varsa, bunu yapabilirseniz, niye yapmıyorsunuz? Bu milleti, şimdi bir kaşık pilavı bulamaz hale niye düşürüyorsunuz?” diye konuştu.


ATV-SABAH GRUBUNUN SATIŞI


ATV ve Sabah grubunun satışı hakkında da değerlendirmelerde bulunan Baykal, bu kuruluşları satın alan grubun parayı ödemek için bazı kamu bankalarını siyasi telkin ve baskılar altına alındığını savundu.


 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler